Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Jakie są koszty życia w Bułgarii?

mieszkania-w-bulgarii

Zastanawiasz się, jakie są koszty życia w Bułgarii? Wiele osób, które zdecydowały się na zakup nieruchomości w tym kraju, chwali sobie warunki ekonomiczne i niskie ceny produktów. Sprawdź, jaki jest miesięczny koszt utrzymania w porównaniu z cenami panującymi w Polsce.

Koszty życia w Bułgarii

Bułgaria, tuż obok Rumunii i Polski jest krajem, gdzie koszty utrzymania są najniższe wśród wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Szczegółowa analiza danych dotyczących średnich cen usług i towarów wykazała, że koszty życia w Bułgarii, są niższe niż w Polsce. Dotyczy to nie tylko żywności, ale również transportu czy wynajmu mieszkań. Koszty utrzymania różnią się w zależności od lokalizacji – wyższe są bułgarskich miastach i kurortach nadmorskich, a dużo niższe na prowincji. Zależą też od stylu życia i indywidualnych upodobań.

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii? Ceny poszczególnych produktów

Walutą narodową jest lew bułgarski, oznaczany jako BGN, a odpowiednikiem polskich groszy są stotinki. Znacznie niższe niż w Polsce koszty produktów zachęcają nie tylko do wyjazdów wakacyjnych, ale również do przeprowadzki na stałe. Jak więc wyglądają ceny wynajmu i żywności w Bułgarii? Oto kilka przykładów:

  • wynajem mieszkań – brak comiesięcznego czynszu oddziałuje na zmniejszenie kosztów utrzymania i zarządzania lokalem, opłata ta wynosi ok. 10 euro za metr kwadratowy rocznie, do tego dochodzi koszt zużycia prądu i wody, a także podatek od nieruchomości, który jest najniższy pośród wszystkich krajów UE;
  • koszty żywności – przeciętna kwota, którą wydają mieszkańcy Bułgarii na jedzenie to ok. 150-200 euro miesięcznie, ceny w restauracjach są również niższe, jeden posiłek to wydatek rzędu 10-15 euro od osoby;
  • transport – koszt jednorazowego przejazdu transportem publicznym to ok. 0,50 euro, z kolei bilet miesięczny w Sofii, stolicy Bułgarii wynosi ok. 20 euro;
  • rozrywka – za wyjście do kina lub teatru należy zapłacić od 5-6 euro.

Bułgarska waluta i obowiązujące ceny sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się, by podróżować, a nawet zamieszkać w tym kraju. Ceny jedzenia czy innych produktów mogą różnić się w zależności od sezonu i dokładnej lokalizacji. Są jednak zdecydowanie niższe, od tych obowiązujących obecnie w Polsce.

Ceny mieszkań w Bułgarii

Wiesz już, jakie są ceny w Bułgarii dotyczące poszczególnych grup produktów. Czy jednak nieruchomości w Bułgarii również można nabyć w tak atrakcyjnych cenach? Zakup apartamentu lub mieszkania na własność to korzystna i długofalowa inwestycja. Zmiany cen dotyczące rynku nieruchomości nie są tak drastyczne, jak w innych krajach europejskich, chociażby w Polsce. Średni koszt zakupu dużego domu w nadmorskiej miejscowości to ok. 180 000 złotych. Z kolei mieszkania typu studio w kompleksach mieszkalnych mają jeszcze korzystniejszą ofertę. Za takie mieszkanie zapłacić w granicach 70 000 złotych.

Podsumowanie

Ceny nieruchomości w Bułgarii, tak samo jak ceny w sklepach spożywczych oraz dotyczące pozostałych produktów lub usług są konkurencyjne w porównaniu z kosztami utrzymania w innych krajach UE. Miesięczne wydatki łatwo oszacować i przeanalizować przed podjęciem wiążącej decyzji. Koszty życia w Bułgarii są na tyle niskie, że wiele osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania. Aby jednak móc korzystać z niskich cen żywności, zakwaterowania czy zwiedzania lokalnych atrakcji, można zdecydować się jedynie na wakacyjny wyjazd.

Bulgaria Street to agencja pośrednicząca w sprzedaży nieruchomości na terenie Bułgarii z wieloletnim doświadczeniem. Oferujemy mieszkania, domy i apartament na sprzedaż w najbardziej znanych miejscowościach i miastach w Bułgarii, jak np. Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Zachęcamy do zapoznania się z rozbudowaną baza ofertową. Pomożemy w wyborze nieruchomości i zajmiemy się załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności. Wspólnie wybierzemy dla Ciebie wymarzone lokum w Bułgarii.