Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Utrzymanie i serwis domów oraz mieszkań w Bułgarii

Utrzymanie i serwis domów oraz mieszkań w Bułgarii

Ile kosztuje woda w Bułgarii? Ile płaci się za prąd? Jak wysokie są tam koszty życia? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tym wpisie. Jeśli planujecie zakup bułgarskiej nieruchomości w sektorze prywatnym, zalecamy najpierw zapoznać się z tym, jak kształtuje się kwota, którą trzeba przeznaczyć na jej utrzymanie. Warto zaznaczyć, że inaczej wygląda to w przypadku kupna domu, a inaczej przy kupnie mieszkania czy apartamentu. Zapraszamy do lektury.

Obowiązkowe wydatki na utrzymanie domu w Bułgarii

Ile kosztuje życie w Bułgarii w przypadku osoby inwestującej w dom? Nawet przy oszczędnym zarządzaniu nieruchomością właściciel budynku mieszkalnego w sektorze prywatnym w Bułgarii będzie musiał regularnie ponosić obowiązkowe koszty życia w Bułgarii. Wszystkie opłaty zostały wyszczególnione poniżej.

Podatek własnościowy

W kraju, takim jak Bułgaria koszty życia zależne są w sporej mierze od wysokości podatków, które należy opłacić. W przypadku domów roczna opłata podatkowa jest obliczana przez urząd skarbowy w okolicy i wynosi 0,15% zadeklarowanej przez organy podatkowe wartości nieruchomości. Podstawa opodatkowania prywatnego domu jest zwykle o 30-50% niższa niż faktyczna cena, jaką właściciel zapłacił przy zakupie domu. Płatność dokonywana jest kwartalnie. Przy płatności jednorazowej za cały nadchodzący rok, płatnikowi przysługuje rabat w wysokości 5% należnego podatku. Warto rozważyć tę opcję, by obniżyć koszty życia w Bułgarii.

Opłata za media

Poprzez media rozumie się w Bułgarii prąd i wodę. Można doliczyć do tego od razu koszty internetu oraz dla zainteresowanych – telefonu stacjonarnego. Ogrzewanie domów jest wszędzie elektryczne. W Bułgarii nie ma gazociągów, przez co zużycie prądu jest statystycznie na wyższym poziomie niż w Polsce.
Ile kosztuje woda w Bułgarii, a ile płaci się za prąd czy internet? Przybliżone taryfy za media w Bułgarii są następujące:

  1. Prąd: 0,23155 lewa/kWh – istnieje możliwość oszczędności dzięki specjalnym taryfom nocnym.
  2. Woda: 1,248 lewów/m3.
  3. Internet: instalacja nowej linii w prywatnym domu - 16-20 euro, abonament za nieograniczony ruch - 10-15 euro/miesiąc;
  4. Telefon stacjonarny: instalacja nowej linii - 12 euro, opłata miesięczna - 10 euro.

Opłaty za śmieci

Kwota zapłacona za wywóz śmieci zależy od wartości podatkowej prywatnego domu, a także od warunków lokalnej organizacji zapewniającej wywóz nieczystości z gospodarstw domowych na danym terenie.

Dodatkowe koszty utrzymania domu w Bułgarii

Oprócz wymienionych powyżej obowiązkowych kosztów życia w Bułgarii utrzymanie domu w tym kraju może oznaczać konieczność uiszczenia jeszcze kilku opłat. Mają one związek ze specyfiką zakupu nieruchomości w sektorze prywatnym i późniejszym życiem w Bułgarii.

Nabycie gruntu pod dom, jak również zakup samochodu, jest możliwe w Bułgarii przy obowiązkowej rejestracji prawnej firmy. Oznacza to, że konieczne jest uwzględnienie dalszych miesięcznych kosztów prowadzenia ksiąg osoby prawnej.

Jeśli zakupiony dom jest miejscem letniego wypoczynku dla Państwa rodziny, warto zadbać o jego ochronę podczas nieobecności. Instalacja alarmu i kolejne opłaty abonamentowe mogą stanowić dodatkową pozycję kosztową. Średnie taryfy za instalację alarmów antywłamaniowych to około 200 euro. Miesięczny abonament to 20-30 euro.

Zakup mieszkania, czyli inny rodzaj opłat

Podczas inwestycji w mieszkanie, nowy właściciel musi liczyć się z nieco innym rodzajem opłat, więc jego koszty życia w Bułgarii będą różnić się od tych, które ponoszą posiadacze domów.

Warto jednak zaznaczyć, że obiekt w apartamentowcu z rynku wtórnego jest znacznie tańszy niż nowoczesny apartament wyposażony w baseny, korty tenisowe i strzeżony parking. Każda dodatkowa usługa wymaga zapłaty za jej świadczenie. Czyszczenie basenu, pilnowanie wnętrza dziedzińca i dbanie o niego będzie wymagało dodatkowych kosztów. W związku z tym można wyodrębnić obowiązkowe pozycje wydatków, które napotykają na drodze właścicieli nieruchomości o absolutnie wszystkich kategoriach cenowych oraz dodatkowe, które są obecne po zakupie mieszkania w nowym budynku.

Obowiązkowe wydatki na utrzymanie mieszkania w Bułgarii

1. Podatek od mieszkania – obliczony na podstawie skompilowanej wartości podatkowej mieszkania. Wartość tę ustala organ podatkowy dzielnicy, w której znajduje się zakupiony przedmiot. Płatności dokonywane są kwartalnie lub raz w roku. W tym drugim przypadku przewidziane jest zwolnienie - 5% kwoty rocznego poboru podatku. Po raz kolejny zachęcamy więc do skorzystania z tej opcji.

2. Opłata za media – podobnie jak w poprzednim przypadku mowa tu o wodzie, prądzie.

3. Wywóz i utylizacja odpadów domowych – roczna opłata za odbiór i wywóz odpadów z gospodarstw domowych jest szacowana na podstawie wartości podatkowej budynku mieszkalnego i jest rozłożona w równych częściach na wszystkie mieszkania.

Dodatkowe wydatki

1. Ubezpieczenie mieszkania – kupując mieszkanie w nowym budynku, ta pozycja wydatków jest obowiązkowa i pozwala właścicielom domów chronić budynek przed możliwymi wypadkami podczas długiej nieobecności zagranicznych właścicieli. Roczne składki na ubezpieczenie wynoszą średnio od 50 do 100 euro na mieszkanie.

2. Opłata za sygnalizację. – instalacja alarmu i późniejsza opłata abonamentowa jest wydatkiem opcjonalnym, na podstawie życzeń właściciela mieszkania.

3. Instalacja Internetu, telefonu i telewizji kablowej jest zależna od potrzeb właściciela. Opłata abonamentowa za te pozycje wynosi łącznie między 20-40 euro miesięcznie.

4. Opłata za okolicę – zawiera opłatę za usługi, takie jak:

  • montaż,
  • ochrona,
  • usługi concierge,
  • sprzątania podwórka,
  • pielęgnacja roślin w okolicy,
  • naprawa windy i innych mechanizmów w budynku.

W zależności od stopnia wykorzystania lokalnej infrastruktury wydatki związane z tymi usługami wahają się od 10 do 60-70 euro miesięcznie.

Ile kosztuje więc życie w Bułgarii? Wszystko zależy od tego, w jaką nieruchomość zdecydują się Państwo zainwestować Wysokość niektórych opłat można wyliczyć już teraz w oparciu o stawki, które przedstawiliśmy w tekście. Spora ich część jest jednak zależna od tego, jak rozwinięta jest infrastruktura w okolicy, jak dużo czasu zamierzają Państwo spędzać w swoim domu, czy od wartości samej nieruchomości.

Z tego wpisu dowiedzieli się Państwo, ile średnio kosztuje woda w Bułgarii, ile trzeba zapłacić za prąd oraz jakie opłaty podatkowe należy ponosić co roku. W bardziej szczegółowych obliczeniach chętnie pomogą Państwu nasi przedstawiciele. Wystarczy, że wskażecie nieruchomość z naszej oferty, którą jesteście zainteresowani.