Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

O Bułgarii

mapa Bułgarii

Informacja o Bułgarii dla odwiedzających 

 • Pełna nazwa kraju: Republika Bułgaria
 • Powierzchnia: 110912 m2
 • Mieszkańcy: 8 mln.
 • Stolica: Sofia
 • Narody: 85% Bułgarów, 8,5% Turek, 2,6% Rumun, 2,5% Macedonczycy
 • Religia: 92% wschodnie prawosławie, 8% muzułmanin
 • Język: Bułgarski.
 • Narodowa waluta: bułgarski lew (1 lew (BGL) dorównuje 100 st.). W obiegu są monety i banknoty po 1, 2, 5 lewa i banknoty po 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 lewa.
 • Czas: Po Greenwich plus 2 godziny
 • System środków i wag : metryczna
 • Ustrój państwowy : parlamentarna republika
 • Rozdział państwa - prezydent, co obiera się na podstawie ogólnego i prostego wyborczego prawa na okres pięć lat.
 • Stale czynny najwyższy organ prawodawczej władzy - jednoizbowe zebranie (240 deputowanych) Ludowe, co obiera się na okres cztery lata.

Wyższym sądem ogólnej jurysdykcji jest - Wyższa sądowa rada, która wyznacza skład osobowy organów sądu, prokuratury i skutki w Bułgarii, a wyższym sądem konstytucyjnej jurysdykcji jest Konstytucyjny sąd Bułgarii, który może kasować nie konstytucyjne prawa i przepisy; jego decyzji zaskarżeniu nie podporządkowuje się.
Branże: turystyka, gospodarka rolna, winiarstwo, budowa maszyn, spożywczy przemysł, elektronowy, włókienniczy przemysł, metale szlachetne i kolorowe. Główni partnerzy: Włochy, Niemcy, Anglia, Grecja, Polska, Czechy, Ukraina i in.

Bułgaria znajduje się w południowo-wschodniej Europie i zajmuje wschodnią część Bałkańskiego półwyspu. Na północy graniczy z Rumunią, na Zachodzie z Macedonią, Serbią i Czarnogórą, na wschodzie z Czarnym morzem, a na południu z Grecją i Turcją. Terytorium kraju zajmuje 111000 м2. Bułgaria to jeden z najpopularniejszych turystycznych krajów, z piękną przyrodą i gościnnym mieszkańcami. Odpoczynek, w tym przepięknym zakątku świata, mogą pozwolić sobie ludzie z różnym poziomem dochodu i wiekowej kategorii.

Tu będzie ciekawie jak młodzieży, która oddaje przewagę intensywnemu odpoczynkowi i nocnemu sposobowi życia, tak i zwolennikom spokoju, morza, przepięknych piaszczystych plaż, czystego górskiego powietrza. Mieszkańcy tu są życzliwe i gościnne. Bułgarski język jest słowiański.

Po przejściu do demokratycznego kierowania i rynkowej gospodarki, Bułgaria zaczęła przekształcać się na prawdziwą perłę zdrojowego odpoczynku. Dziś tu przyjmują zwiedzających jakiegokolwiek poziomu z wysoką dawką profesjonalizmu. W bułgarskich miastach i kurortach turyści znajdą jak ogromne pięciogwiazdkowe hotele, tak i przytulne niewielkie domki w górach dla amatorów romantyki. Nic dziwnego, że w 2007 roku w Bułgarii pobyły więcej 6 milionów wczasowiczów. Pełna nieobecność ciężkiego przemysłu i innych czynników zdolnych poruszyć przyrodniczy bilans, gwarantuje zwiedzającym kraju pełnowartościowy odpoczynek. Właśnie dlatego oczekuje się, że w najbliższych latach ten kraj stanie się jednym z lepszych miejsc europejskiego turyzmu.

Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku. To doprowadziło do wzrostu wskaźników handlu zagranicznego kraju i, jak twierdzą eksperci, nie wywołało negatywnych skutków w gospodarce. Kraj jest orientowany na integrację z państwami - członkami Unii Europejskiej i zamierza dołączyć się do Eurostrefy między 2010 i 2012. Ze względu na realizację transportowych projektów EU, Bułgaria w praktyce potwierdza swój geograficzny status łączniku między Centralną Europą, Południową Europą, Bliskim Wschodem, Rosją, krajami w Bałkańskim regionie. Ekonomiczne korzyści tego statusu są oczywiste w dalszym ciągu zagrają najważniejszą rolę w ekonomicznym rozwoju kraju.