Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Zakup nieruchomości w Bułgarii | Etapy, procedura, dokumenty

дом

Jak wygląda zakup nieruchomości w Bułgarii? Główne kroki:

Bułgaria to prawdziwa perła bałkańska, obmyta ciepłymi wodami Morza Czarnego. Ten kraj posiada wszystko - morze, góry, doliny i rzeki - w tym najważniejszą rzekę Europy - Błękitny Dunaj. Bułgaria ma dużo wina, serów i słynnej papryki. Złote plaże Morza Czarnego są również jednymi z najlepszych w Europie. To do tego kraju prowadzi większość szlaków turystycznych na Bałkanach. A tam, gdzie są turyści, są inwestycje zagraniczne w turystykę i nieruchomości, które z roku na rok stanowią coraz większy procent łącznych obrotów rynku nieruchomości w kraju.

Cudzoziemcy mogą bez problemu kupować nieruchomości w Bułgarii. Kupują jednak większość mieszkań w najnowocześniejszych, komfortowych kompleksach, z reguły nawet na etapie budowy - jest to o wiele bardziej opłacalne niż kupno gotowej nieruchomości, a przede wszystkim z cenami i prostymi terminami płatności. Procedura zakupu wygląda tak: klient zaczyna szukać pożądanej nieruchomości w dowolnej agencji lokalnej lub zagranicznej, znajduje najbardziej odpowiednie opcje, kontaktuje się z obsługą, negocjuje szczegóły i dopiero wtedy udaje się do Bułgarii, aby zobaczyć wybrane opcje.

Na miejscu pośrednik w zależności od życzeń i potrzeb klienta pokazuje albo już wybudowaną obudowę, albo plac budowy lub obiekty z rynku wtórnego. W przypadku dokonania wyboru klient wpłaca sprzedawcy zaliczkę w wysokości nieprzekraczającej 10% wartości nieruchomości (najczęściej 1500 - 2500 euro) i podpisuje umowę przedwstępną.

Głównym obowiązkiem kupującego na całym etapie transakcji jest przestrzeganie warunków płatności, a obowiązkiem dewelopera terminowe oddanie obiektu do użytku oraz jakość całego budynku. Klient przed powrotem do domu ostatecznie rozlicza się ze sprzedawcą. Zwykle od momentu wpłaty zaliczki do momentu wpłaty głównej mija stosunkowo krótki czas (z reguły od tygodnia do miesiąca, wszystko zależy od stopnia skomplikowania transakcji). Kiedy nowy kompleks zostaje oddany do użytku, przedstawiciele sprzedającego z komisji rzeczoznawczej podpisują stosowną ustawę i dopiero wtedy nieruchomość zostaje przekazana do użytkowania nowemu właścicielowi i jej późniejsza rejestracja.

Zgodnie z bułgarskim prawem cudzoziemiec nie może kupić ziemi, ale może kupić sam dom, a ziemię, na której ten dom stoi, można po prostu wynająć. Minimalny okres najmu w tym wyypadku to cztery lata, maksymalny nie jest ustalony. W praktyce przy sprzedaży domu koszt wynajmu działki jest już z góry wliczony w jego koszt (zazwyczaj waha się on od 1 do 10%).

Standardowy proces zakupu nieruchomości w Bułgarii odbywa się w kilku głównych etapach. Po wybraniu obiektu wpłacana jest wpłata na konto depozytowe (5-10% na rynek wtórny, 1000-1500 euro na rynek pierwotny). Następnie obiekt jest usuwany ze wszystkich ofert reklamowych i przypisywany klientowi. Umowa przedwstępna nie wymaga notarialnego poświadczenia, ale musi wskazywać dokładny adres przedmiotu zastrzeżonego przez kupującego oraz dokładny schemat ostatecznej kalkulacji (warunki opłat i ich wysokość).

Lepiej kupić mieszkanie w nowym budynku za pośrednictwem agencji nieruchomości, których specjaliści sami sprawdzają wszystkie niezbędne dane na wysokim, profesjonalnym poziomie. Pieniądze spłacane są w ratach przez cały okres budowy. W niektórych przypadkach przewidziana jest możliwość planu ratalnego. Standardowy schemat płatności za zakup na rynku pierwotnym jest następujący: najpierw 30% po podpisaniu umowy pierwotnej, następnie 30%, gdy obiekt jest w pełni gotowy do wykończenia, a na koniec 40% po podpisaniu aktu własności przez obie strony.

Teraz o akcie notarialnym - po podpisaniu tego aktu notarialnego przez obie strony i urzędowym poświadczeniu ich podpisów, notariusz niezwłocznie składa akt notarialny do sądu miejscowego. Sędzia odnotowuje zmianę stanu przeniesionego przedmiotu w państwowym rejestrze nieruchomości państwowych, a następnie w samym akcie notarialnym umieszcza znak na wpisie. Po przeniesieniu aktu notarialnego zwykle prawnicy, przygotowujący dokumentację do transakcji, rejestrują mieszkanie w urzędach państwowych dla nowego właściciela.

Autorstwo: bulgariastreet.pl