Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Wina bułgarskie i ich cechy

Wina bułgarskie i ich cechy

  Bułgaria to mały przytulny kraj. Tutaj znajdziesz to, czego dusza zapragnie: góry, morze, równiny, złote plaże, winnice. Te ostatnie dostarczają dużo wina. Wino bułgarskie to wyjątkowe, charakterystyczne, smaczne, o wyjątkowej historii. Uwierz mi, Bułgarzy mają Cię czym zaskoczyć oraz zachwycić.

Historia bułgarskiego winiarstwa

  Pomyśl: w VII wieku pne. mi. nie było Bułgarów i kraju Bułgarii. Na żyznych ziemiach Trakowie zaczęli uprawiać winorośl i produkować wino. Chodziło o tutejsze wino, o którym wspominali w swoich pracach Herodot, Homer i inni, co oznacza, że ​​było ono wysokiej jakości, skoro wielcy i znani autorzy poświęcili je szczególnej uwagi.

W Bułgarii produkcja wina rozwinęła się dzięki bliskości Cesarstwa Bizantyjskiego i przyjęciu chrześcijaństwa. Mnisi produkowali wino, przechowywali je w swoich piwnicach i sprzedawali miejscowej ludności.

  Po długim okresie prosperity Bułgaria została najechana przez Turków. To był trudny okres dla całego kraju, a w szczególności dla winiarstwa. Pod koniec XVIII wieku bułgarskie wino zaczęło zdobywać światową sławę. Były to głównie małe prywatne winiarnie, które nie mogły zaspokoić pojawiającego się zapotrzebowania na wino. Wtedy kraj zaczął wchodzić na rynek światowy.

  Po pierwszej i drugiej wojnie światowej powstał ustrój socjalistyczny. Rozpoczęła się przemysłowa produkcja wina, które trafiało do wszystkich krajów Układu Warszawskiego. Złoty czas dla bułgarskich winiarzy. Po upadku Związku Radzieckiego musieliśmy zmienić orientację na konsumenta europejskiego. Muszę powiedzieć, że Bułgarzy poradzili sobie bardzo dobrze.

Jakość i geografia bułgarskiego wina

  Kraj doskonale konkuruje z najpotężniejszymi europejskimi producentami wina - Francją, Włochami, Hiszpanią itp. Wino nie jest gorszej jakości, kosztuje mniej. Dzięki taniej pracy i różnym odmianom winogron bułgarskie wino nabiera wyjątkowego charakteru. Zdobyło wielu fanów w Europie i naszym kraju.

Regiony produkcji wina

  W Bułgarii jest 5 regionów winiarskich. 13 lipca 1960 r. Wydano rozporządzenie Rady Ministrów Socjalistycznej Bułgarii. To pierwsza ustawa o winie w krajach obozu komunistycznego. Przyjęcie dekretu świadczy o wysokiej wartości wina dla Bułgarów. Są dumni z historii winiarstwa.

• Równina Dunajska - położona na północy kraju, rzeźba terenu jest tu zróżnicowana, niskie wzgórza przechodzą w teren płaski i odwrotnie. Gorące lata, długie słoneczne dni (ok. 270), klimat podobny do południa Francji czy północy Włoch i Hiszpanii. Produkuje się tu wiele rodzajów win: czerwone, białe, musujące.
• Nizina Tracka - rozciąga się na południu kraju. Rodopy chronią ją przed zimnym wiatrem. Morze stwarza łagodny klimat, sprzyjające dojrzewaniu winogron. Region zdobią wysokiej jakości, mocne, czerwone wina.
• Region Morza Czarnego - położony wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Długa, słoneczna jesień wydłuża czas zbiorów i pozwala nasycić jagody cukrem. Region produkuje najwięcej białego wina.
• Rose Valley - Region ten zajmuje centralną część kraju. Południowe Bałkany są osłonięte od północnego wiatru. Dobrze rosną tu odmiany winogron do produkcji win białych.
· Dolina Strumy to niewielki obszar na granicy z Grecją i Macedonią. Przybrzeżny klimat regionu sprzyja uprawie winogron i produkcji charakterystycznych czerwonych win.

Główne odmiany win bułgarskich

  W Bułgarii liczba rodzimych odmian winogron przekracza 50. W każdym wiejskim domu jest zdecydowanie wino własnej produkcji. I każdy będzie twierdził, że ma najlepszego drinka w kraju. Skoncentrujemy się na najpopularniejszych i godnych uwagi:
· Mavrud to najstarsza odmiana, chluba Bułgarów, z której robiono wino jeszcze przed naszą erą. Jeden z najlepszych do produkcji win rubinowych. Różni się owocowym aromatem, przyprawą i wysoką lepkością. Po leżakowaniu w beczkach wino pokazuje swój smak. Nuty wiśni, drewna i skóry.
· Hamza to wysokowydajna lokalna odmiana o długim okresie dojrzewania. Gwiazda północnych regionów Bułgarii. Wino ma przyjemny rubinowy kolor i korzenny bukiet jagód z wyraźnym malinowym zapachem.
· Pamid jest przedstawicielem lokalnych winogron. Rośnie na południu kraju. Z odmiany otrzymywane jest wino czerwone o ścisłym aromacie sadu i pikantnej goryczce w posmaku.
· Shiroka Melnishka Loza - nie występuje w innych regionach. Rośnie i jest uprawiana w pobliżu miasta Melnik. Jedna z lepkich, mocnych odmian, doskonale ujawniająca najlepsze właściwości po dojrzewaniu. Wino o barwie wiśniowej ze słodkim posmakiem, aromatem owocowym z nutami dębu i tytoniu.
· Dimyat to lokalna odmiana biała. Słynie z jagodowego aromatu, przyjemnego posmaku migdałów i miodu. Używany do produkcji win i alkoholi koniakowych.
Również w Bułgarii uprawia się klasyczne odmiany winogron - Merlot, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Chardonnay i inne.

Klasyfikacja win bułgarskich

W 2012 roku klasyfikacja win bułgarskich została dostosowana do wspólnych europejskich standardów. Tr

i klasa główna:
• Wina stołowe - naturalne młode wina bez podawania regionu z zalecaną odmianą winogron.
• Napoje regionalne lub lokalne, jeśli wskazany jest region i miejsce uprawy winogron, tj. (Chroniona nazwa geograficzna), muszą one zawierać 85% lokalnych winogron.
• Wina gatunkowe są wytwarzane z produktu o określonej jakości, uprawianego w określonych regionach. Wina z oznaczeniem pochodzenia, przy użyciu 100% winogron z określonego regionu.

Specyfika produkcji bułgarskiego wina

  Specyfika produkcji wyróżnia się tym, że wraz z nowymi technologiami i sprzętem kupowanym z Japonii i Stanów Zjednoczonych, wiele fabryk nadal miażdży winogrona starą technologią - nogami. Wprowadzane są nowoczesne metody tam, gdzie sprzęt nie może wpływać na jakość produktu.
  Młode wina bułgarskie mają niepowtarzalny smak. Bułgarzy wolą lokalne odmiany. Jeśli chcesz wniknąć w samą duszę Bułgarii, posmakuj autochtonicznych odmian.
  Kraj produkuje głównie wina wytrawne, około 98%. Ale dzięki późnym zbiorom jagody mają czas na nasycenie się cukrem. Dlatego bułgarskie wina wytrawne uwielbiają osoby preferujące odmiany półwytrawne lub półsłodkie.
  W niektórych regionach do wina dodaje się miód lub płatki róż. Nadaje to napojowi specyficzny smak. Ma też swoich fanów. Oczywiście musisz spróbować wina, aby przekonać się, czy smak Ci odpowiada, czy nie. Opinie są różne, ale Bułgarzy to lubią.
  Dumą Bułgarów jest wino „śnieżne”. Nazywa się tak, ponieważ zbiór winogron odbywa się pod koniec grudnia, po pierwszym śniegu. Dzięki temu jagody mają czas na zebranie maksymalnej ilości cukru. Wino jest słodkie i cierpkie. Odwiedzić kraj i nie napić się tego cudu, jest uważane za złą formę.

Cechy smaku i aromatu wina

  O smaku bułgarskiego wina można bez końca rozmawiać z miłością. Dzięki aksamitnemu klimatowi morskiemu i zróżnicowanemu składowi gleby w regionach winiarskich Bułgarii, nawet te same odmiany winogron z różnych miejsc nadają napojowi dodatkowe nieznane nuty. W każdej winnicy, a jest ich 250 w całym kraju, można odkryć nowe doznania smakowe.
Aromaty trunków w niczym nie ustępują ich smakom - harmonijne, pachnące i zapadające w pamięć. Czerwone odmiany mają głębokie, jagodowe i owocowe nuty. Aromatyczne fajerwerki zawierają skórę, heban i odrobinę wanilii. Wino z odmian białych przepełnione jest zapachami łąk, polnych kwiatów, cytrusów itp. Nie sposób opisać całej tęczy smaków i aromatów. Koniecznie trzeba pić, cieszyć się i doceniać zalety wina, o którym mówi cały świat.

Jakie wina warto wybrać w Bułgarii

  Trudno dokonać wyboru spośród szerokiej gamy. Jeśli chcesz poczuć całe piękno bułgarskiego smaku, lepiej spróbować młodych win z lokalnych odmian winogron. Pokażą pełną gamę walorów smakowych i zapachowych bułgarskiego napoju. Nie możesz przejść obok klasycznych odmian. W Bułgarii ujawniają wszystkie swoje najlepsze cechy i zalety. Lokalne słońce daje bogaty kolor i smak. Udaj się do sal degustacyjnych, których w tych miejscach jest wiele, posmakuj, wybierz, baw się dobrze. Bez obaw - w Bułgarii każdemu udaje się znaleźć własne wino. W tym celu przyjeżdżają tu miliony turystów, koneserów tego szlachetnego trunku.

  Jeśli zamierzasz odwiedzić Bułgarię, przejdź się ulicami Sofii, Płowdiwu lub innych miast i wiosek, weź butelkę bułgarskiego wina i ciesz się morzem, słońcem i gościnnością miejscowej ludności.

Autor: bulgariastreet.pl