Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Rodzaje transakcji na rynku nieruchomości

Ogromną różnorodność transakcji dotyczących nieruchomości można z grubsza podzielić na dwie kategorie:

• transakcje, w wyniku których prawo do użytkowania i (lub) rozporządzania majątkiem na stałe lub czasowo przechodzi z jednej osoby na drugą;

• działania, w wyniku których takie zmiany nie zachodzą.
Najczęściej transakcje dotyczące nieruchomości oznaczają tylko pierwszy punkt.

  Oczywiście omówimy tylko ważne transakcje, których wykonanie podlega wymaganiom obowiązującego prawa.

Transakcje przeniesienia praw

Trzeba zdecydować, co rozumiemy przez nieruchomości. Nieruchomości obejmują domy, apartamenty, domki letniskowe, lokale niemieszkalne oraz grunty. Transakcje mogą dotyczyć zarówno obiektów w całości, jak i ich części (np. pół domu).

Każdy z tych obiektów może być przedmiotem transakcji.

Do głównych rodzajów transakcji dotyczących nieruchomości należą:

• zakup i sprzedaż;
• darowizna;
• Dziedzictwo
• pożyczka (do bezpłatnego użytku);
• Wymiana.

Rozważmy je bardziej szczegółowo.

Wszystkie obiekty nieruchomościowe mają znaczną wartość, dlatego prawie wszystkie rodzaje transakcji są formalizowane umowami z rejestracją w sądzie.

Dziedzictwo
Właściciel wyraża w nim wolę przeniesienia wszelkich praw własności do nieruchomości na rzecz osoby wskazanej w dokumencie.

Należy również pamiętać, że wraz z prawami przenoszone są obowiązki.
Przykładowo, jeśli do woli otrzymasz prawo własności do mieszkania, to obowiązek spłaty np. Niespłaconych długów spoczywa na Tobie.

Dlatego ta transakcja nie jest uważana za nieodpłatną, w przeciwieństwie do prezentu. Masz też prawo, jeśli chcesz, odmówić przyjęcia zapisu.

Darowizna

Transakcja darowizny musi być sformalizowana umową, w której jedna strona przekazuje własność, a druga przyjmuje ją jako prezent. Ten rodzaj transakcji jest uważany za bezpłatny.

Zakup i sprzedaż nieruchomości 

Kupujący i sprzedający pojawiają się w umowie sprzedaży. Sprzedający przenosi wszystkie prawa do nieruchomości na kupującego w zamian za uzgodnioną kwotę.

Wymiana

W tego typu transakcjach jedna ze stron przekazuje nieruchomość w zamian za inną nieruchomość. Zwykle jest to inna właściwość, ale może być coś innego, na przykład samochód.

Jeśli wymiana jest równoważna, to po prostu następuje wzajemne przenoszenie przedmiotów z jednej ręki do drugiej. W przypadku nierównej wymiany (np. Mieszkanie dwupokojowe na mieszkanie trzypokojowe) wysokość dopłaty jest wskazana w umowie.

Wynajem

W przypadku wynajmu nieruchomość jest przekazywana do użytkowania z leasingodawcy na leasingobiorcę bez prawa rozporządzania. Umowa zawierana jest na określony czas.

Bezpłatne korzystanie

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu transakcja jest bezpłatna.
Właściciel przekazuje nieruchomość innej osobie do tymczasowego użytkowania. Za jego bezpieczeństwo odpowiada osoba korzystająca z tego mienia.

Wynajem nieruchomości 

Nierzadko zdarza się, że tego typu transakcje są zawierane z samotnymi starszymi osobami. Najemca otrzymuje regularnie wynagrodzenie lub opiekę. W tym celu jego majątek po śmierci staje się własnością najemcy.

Transakcje bez przenoszenia praw użytkowania i rozporządzania

Istnieją również transakcje dotyczące nieruchomości, w których nie dochodzi do przeniesienia własności lub praw użytkowania.

Chodzi o wycenę wartości nieruchomości. Istnieją różne rodzaje i metody oceniania. Wykonywane są przez rzeczoznawców.

Konieczność oceny może wiązać się z ustaleniem wysokości opodatkowania, wysokości czynszu, przygotowaniem do innych transakcji itp.

Wartość nieruchomości, która została ustalona w drodze oceny stanu, nazywana jest wartością katastralną.

Kwestionowanie wartości katastralnej

W niektórych przypadkach właściciel może nie zgadzać się z wielkością wartości katastralnej swojej nieruchomości. Wtedy może to zakwestionować. Przygotowuje komplet dokumentów i przekazuje je do Urzedu Podatkowego.

W przypadku niezadowalającego wyniku właściciel ma prawo zwrócić się do sądu.