Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Co musisz wiedzieć przy zakupie mieszkania

Często przy zakupie nowego mieszkania ludzie tracą czujność i wraz z mieszkaniem mają poważne kłopoty.

Jakie niuanse należy wziąć pod uwagę, opisano tutaj.

Właścicielem jest dziecko

  Jeśli właściciel mieszkania jest nieletni, to aby podpisać umowę, musisz uzyskać zgodę władz opiekuńczych. To samo pozwolenie będzie musiało zostać podjęte, jeśli właścicielem jest osoba objęta opieką. Przed transakcją sprzedawca musi uzyskać zezwolenie. Bez tego dokumentu zakup domu może nie być ważny.
Co robić? Będziesz musiał wymagać od sprzedawcy okazania oryginalnego zezwolenia na opiekę. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał odmówić zakupu mieszkania, bez względu na to, jak niska jest cena.

Razem z najemcą

  Kupując mieszkanie z zarejestrowanym najemcą, kupujący automatycznie przyjmuje sąsiada w przestrzeni mieszkalnej. Możesz usunąć go z rejestracji i eksmitować tylko przez sąd. Pomoże, jeśli mówimy o dorosłym. Ale jeśli dziecko jest zarejestrowane - jest to już problem.

Co robić? Początkowo zakup mieszkania bez zarejestrowanego najemcy. Jeśli sprzedawca nie może usunąć go z rejestracji przed sprzedażą, wówczas będziesz musiał zawrzeć w umowie oddzielną klauzulę, gdy wyznaczony najemca opuści mieszkanie.
Szczególnie niebezpieczne jest kupowanie mieszkania z osobą zarejestrowaną, która wcześniej odmówiła prywatyzacji. Nawet sąd nie może eksmitować takiego lokatora. Ponieważ zgodnie z prawem może on mieszkać w mieszkaniu, jak chce.

Obciążenie

  Czasami mieszkanie jest zastawione, pod hipoteką, zajęte, zarejestrowane w celu opłacenia czynszu. Tutaj kupujący będzie musiał dokładnie przemyśleć sprawę przed podpisaniem umowy. Z niektórymi obciążeniami nie możesz kupić apatamentu. Z innymi obciążeniami możesz zawrzeć umowę, ale będą pewne konsekwencje.
Co robić? Kupujący musi pobrać wyciąg z Agencji do wpisów. Sprawić, jakie obciążenie ma mieszkanie? Niestety nie wszystkie obciążenia są rejestrowane.

Gniazdo rodzinne

  Mieszkanie zakupione w związku małżeńskim należy do obojga małżonków, niezależnie od tego, dla kogo jest zarejestrowane. Sprzedaż mieszkania wbrew woli drugiego małżonka jest uważana za nielegalną. Jeśli małżonkowie złożyli wniosek o rozwód, nawet mieszkanie jest dzielone, dopóki nie podzielą nieruchomości.
Co robić? Kupując dom, kupujący musi wymagać pisemnej zgody sprzedającego na sprzedaż drugiego małżonka, sporządzonej przez notariusza.
Ważne jest wiedzieć. Nie potrzebujesz zgody małżonka, jeśli sprzedawca otrzymał nieruchomość w drodze dziedziczenia lub w prezencie. Zgoda na sprzedaż nieruchomości nie jest wymagana, nawet jeśli mieszkanie nie jest subskrybowane przez sprzedającego w umowie małżeńskiej. Ale musi to być poświadczone przez notariusza.

Apartament prywatyzacyjny

  Do sierpnia 1994 r. Rodzice mogli sprywatyzować mieszkania tylko dla siebie, bez uwzględnienia dzieci w umowie. Ale Sąd uznał to za nielegalne. Teraz te dzieci, które kiedyś nie były objęte umową prywatyzacyjną, mogą ją kwestionować i dochodzić praw do swoich liczników.
Co robić? Musisz poprosić sprzedawcę o umowę prywatyzacyjną i sprawdzić, czy nieletni są tam objęci?

Adekwatność sprzedawcy

  Kupując apartament, kupujący musi upewnić się, że sprzedawca rozumie i wie o swoich działaniach. W przeciwnym razie krewni mogą przyznać, że nie zrozumiał swoich działań w transakcji i anulować ją. Należy szczególnie uważać, jeśli kupujący często pije alkohol lub jest chory.
Co robić? Transakcja musi zostać przeprowadzona przez notariusza, który ocenia adekwatność obu uczestników sprzedaży.
Musisz także poprosić sprzedawcę o zaświadczenie od neuropsychiatry, że jest on zdrowy psychicznie. Jeśli notariusz ma wątpliwości lub niektóre problemy są wskazane w zaświadczeniu, lepiej odmówić zakupu nieruchomości.

Nielegalna przebudowa

  Nie zaleca się kupowania mieszkania, w którym właściciel arbitralnie usunął ściany lub przeniósł taśmy. Sprzedawca będzie musiał odpowiedzieć za te naruszenia i zapłacić grzywny. Uzasadniona przebudowa nie zawsze działa. Doprowadzenie mieszkań do ich pierwotnego stanu będzie bardzo kosztowne.
Co robić? Konieczne jest porównanie danych arkusza danych z wyciągiem z USRN. Upewnij się, że rzeczywisty stan mieszkania jest w pełni zgodny z mieszkaniem w karcie danych. Liczba pokoi, ich powierzchnia, lokalizacja, rodzaj ogrzewania powinny być takie same.

Przy zakupie wtórnego mieszkania

1. Kupujący powinien upewnić się, że sprzedawca jest osobą, która jest właścicielem mieszkania. Dokładne informacje o właścicielu można uzyskać z wyciągu Agencji do Wpisów.
2. Należy dowiedzieć się, że sprzedawca pokazuje dokładnie to mieszkanie. Tutaj również pomoże wyciąg z Urzędu Kadastralnego. Sprawdź lokalizację na mapie katastralnej. 
3. Sprawdź, czy nie ma długów mieszkaniowych. Muszą być opłacone przez poprzedniego właściciela. Zadłużenie z tytułu remontu przechodzi na nowego właściciela. Jeśli mieszkanie często zmieniało właścicieli w krótkim czasie, kupujący musi się wystrzegać. 

Autor: www.bulgariastreet.pl