Nie pobieramy prowizji od kupującego! Załatwiamy wszystkie formalności przy zakupie!
Wyszukiwanie nieruchomości

Ceny domów w Bułgarii

domy bułgaria

Jednym z najatrakcyjniejszych krajów dla polskich inwestorów nieruchomości jest Bułgaria. Ceny domów są tam porównywalne, a często nawet dużo korzystniejsze niż w Polsce. Oprócz tego ważna jest bliskość kulturowa, religijna, językowa, etniczna i terytorialna między tymi dwoma krajami. Sprawia ona, że bez względu na to, czy nieruchomości w Bułgarii są nabywane pod wynajem, czy do osobistego zamieszkania, nabywcy z Polski czują się tam jak w domu.

Dodatkowym atutem jest piękna, słoneczna pogoda, która panuje tu przez wiele miesięcy i jest gwarancją udanego sezonu turystycznego. Jest to bardzo ważne zarówno pod względem urlopu we własnym domu w Bułgarii, jak i wynajmowania go turystom. Piękne widoki, ciepłe morze i plaże, wiele zabytków i atrakcji turystycznych, a także znakomita lokalna kuchnia i wina, sprawiają, że chętnych do pobytu wczasowiczów z całego świata nie brakuje.

Jakie są ceny domów w Bułgarii?

Domy w Bułgarii są znacznie tańsze niż w innych krajach europejskich. Najczęściej kupowane są te leżące w górach lub nad morzem. Zamiast kupować bardzo drogie nadmorskie posiadłości w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech, bardziej opłaca się nabyć dom w Bułgarii, gdzie klimat jest podobny, a ceny zakupu dużo atrakcyjniejsze.

Nieruchomości, które wymagają generalnego remontu, można tu kupić już w cenie od 500 do 1000 zł/m². Jeśli ktoś szuka domu, który nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego i jest gotowy do zamieszkania lub do wynajmu turystom, musi wydać nieco więcej, ale i tak o wiele mniej niż w Polsce. Ceny domów w Bułgarii zależą też oczywiście od lokalizacji, metrażu czy działki, na której stoją.

Niewielki dom o powierzchni nieprzekraczającej 100 m², położony na wsi w odległości kilkudziesięciu metrów od morza, można tu nabyć już za niecałe 180 000 zł (około 38 000 euro). Większe nieruchomości, zwykle piętrowe, posiadające więcej niż trzy pokoje, mogą kosztować już od niecałych 420 000 zł, czyli około 88 500 euro. Są to ceny w wielu przypadkach niższe lub podobne jak w Polsce. Inwestorzy z większym zasobem środków mogą wybierać wśród wielu droższych ofert domów położonych w kurortach nad samym morzem, w zabytkowych częściach nadmorskich miejscowości czy luksusowych willi z basenem, położonych w elitarnych kompleksach. Ich ceny mogą sięgać nawet 2 000 000 zł (około 440 000 euro), ale wciąż są porównywalne do polskich posiadłości o tak wysokim standardzie.

Ceny nieruchomości w Bułgarii a koszty kupna i utrzymania

Do ceny domów w Bułgarii trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe koszty związane z całą procedurą ich nabycia, takie jak:

  • taksa notarialna,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Oba z nich są płatne od razu u notariusza. Ważną informacją jest to, że taksę można negocjować, a zwykle wynosi ona od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi w Bułgarii 5% od wartości transakcji. Jego ostateczną wysokość uzależnia się od wyceny do celów podatkowych, która sporządzają bułgarskie organy podatkowe bezpośrednio przed transakcją. Do kalkulacji kosztów nabycia nieruchomości w Bułgarii watro też dorzucić, ceny przelotu i pobytu w hotelu, związanych z finalizacją transakcji.

Obok kosztów kupna domów w Bułgarii, warto też pamiętać o kosztach stałych związanych z ich utrzymaniem. Podatek od nieruchomości podobnie jak w Polsce zależy od gminy, w której położony jest dom i może wahać się od 25 do 100 euro na rok. Do tego należy dodać też koszty dodatkowe związane z wywozem nieczystości czy mediami, takimi jak prąd, gaz czy woda. Są one rozliczane na podstawie wskazań liczników. W Bułgarii nie ma opłat abonamentowych oraz przesyłowych z tytułu posiadania instalacji elektrycznej czy wodnej. Z tego względu koszty dodatkowe są mniejsze niż w Polsce, a same media nawet o 60 - 70% tańsze.

Do kosztów nowego właściciela domu w Bułgarii można też doliczyć ubezpieczenie. Jego kwota jest już uzależniona od ceny i standardu nieruchomości. Standardowa ochrona przed skutkami pożaru, klęsk żywiołowych, awarii, wypadków, kradzieży czy aktów wandalizmu dla domu o wartości około 150 000 euro, wynosi 200 euro.

Dlaczego warto kupić dom w Bułgarii?

Oprócz bardzo korzystnych cen zakupu nieruchomości w Bułgarii jest tam stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza. Członkostwo w Unii Europejskiej daje też gwarancje przyszłego rozwoju kraju. To jeden z najbardziej dochodowych dla inwestorów regionów europejskich.

Za kupnem domu w Bułgarii przemawiają też liczne atrakcje turystyczne, takie jak wyciągi narciarskie, parki zabaw czy lecznicze źródła, które zapewniają stały przepływ turystów i gwarantują popyt na wynajem pokoi lub całych nieruchomości. Dochód z niego może być bardzo opłacalny.

Podsumowanie

Bułgaria ma bardzo przystępne ceny domów, warto więc rozważyć ich zakup. To inwestycja, która może przynieść spory dochód pasywny z wynajmu i szybko się zwrócić. Możesz też zamieszkać w tym pięknym kraju na stale, ciesząc się jego wspaniałym klimatem, kuchnią i bułgarską gościnnością. Wybór nieruchomości w Bułgarii zarówno nad morzem, jak i w górach jest bardzo duży. Przy zakupie warto wybrać doświadczone biuro pośrednictwa sprzedaży, które zapewni kompleksową pomoc.

Bulgaria Street jest obecne na rynku już ponad 15 lat. Mamy ogromną bazę domów na sprzedaż, które wraz z ich opisami i zdjęciami możesz obejrzeć na naszej stronie internetowej. Znajdują się tam między innymi: domy w Świętym Własie, domy w Złotych Piaskach, nieruchomości w Słonecznym Brzegu, tanie apartamenty w Bułgarii, a także działki na sprzedaż w Bułgarii. Znamy specyfikę tutejszego rynku, dlatego pomożemy Ci wybrać dom, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.