Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Wynajem nieruchomości podczas kwarantanny: realia i perspektywy

  Nie ma takiego obszaru działalności człowieka, który nie zostałby dotknięty kwarantanną i epidemią koronawirusa. Rynek nieruchomości nie jest wyjątkiem. Środki kwarantanny wywarły najbardziej namacalny i błyskawiczny wpływ na rynek wynajmu. W jakich segmentach zaszły największe zmiany? Czego można się spodziewać w najbliższych miesiącach?

  Wraz z nadejściem kwarantanny wielu właścicieli straciło klientów, którzy z kolei stracili źródło dochodu, a tym samym możliwość opłacenia wynajmowanego mieszkania. Wielu wyjechało na okres kwarantanny ze stolicy i dużych miast do swoich rodzinnych regionów. Z tego możemy wywnioskować, że koszt wynajmu mieszkania powinien zostać znacznie obniżony. W rzeczywistości sytuacja wygląda inaczej. Dla większości wynajmujących wynajmowanie mieszkania po niższej cenie w okresie kwarantanny nie jest opłacalnym i kłopotliwym biznesem. Nie są przygotowani do ustalania niskich cen dłużej niż 4-6 miesięcy. Często ostrzega się klientów, że natychmiast po anulowaniu kwarantanny cena wzrośnie do starych wartości.

  Dzienny czynsz w dzisiejszej rzeczywistości stracił na znaczeniu i popyt jak najbardziej. Niektórzy właściciele takich nieruchomości od dawna próbują wynająć mieszkania. Druga część skłania się ku odroczeniu takiej decyzji, nie chcąc kojarzyć się z koniecznością eksmisji ludzi po zakończeniu kwarantanny. Dzienny wynajem zawsze przynosi większy dochód niż wynajem długoterminowy. Mając nadzieję na krótki czas trwania kwarantanny, właściciele mieszkań często gotowi są czekać, aż rynek wyjdzie z kryzysu, nie zgadzając się na mniej opłacalne opcje.

  Na rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych mają miejsce wydarzenia. Zamknięcie wszystkich sklepów i firm, które nie świadczą usług krytycznych dla przetrwania ludności i miasta, stwarza problem z ich czynszem. Większość wynajmujących obecnie próbuje znaleźć się w takiej sytuacji i opóźnić płatności, a czasami nie pobiera opłat podczas przymusowego wyłączania swoich klientów. Mówimy tylko o krótkich terminach. Niektórzy najemcy i właściciele zrywają umowy. Duży odsetek osób, które nadal pracują, proszony jest o korektę ceny najmu podczas kwarantanny ze względu na spadek popytu na ich usługi lub towary.

  Długotrwała kontynuacja kwarantanny zaostrzy kryzys na rynku nieruchomości, co w zasadzie doprowadzi do obniżenia cen za obiekty i zwiększenia dostępnej podaży powierzchni handlowej.

Autorstwo: www.bulgariastreet.pl