Pracujemy nad stworzeniem miejsc turystyki pielgrzymkowej, które ułatwią zwiedzanie świętych miejsc i miejsc, takich jak klasztor Trojan. W ten sposób będziemy zachęcać do podróżowania przez cały rok i wspierać lokalną gospodarkę i zatrudnienie przez cztery sezony. Poinformowała o tym dziś wicepremier, minister turystyki Maryana Nikolowa podczas wizyty w klasztorze w Trojanie, cytuje centrum prasowe Ministerstwa Turystyki.
„Ten produkt turystyczny nie jest jeszcze rozwinięty, ale ma duży potencjał, a takie niszowe usługi mogą przyczynić się do rozwoju Bułgarii jako całorocznej destynacji turystycznej” - powiedział wicepremier.
Zauważyła również, że święty klasztor jest trzecim co do wielkości w naszym kraju i jednym z najbardziej lubianych miejsc związanych z wizytami religijnymi. Tysiące turystów odwiedza corocznie klasztor w Trojanie i istnieje tendencja do stałego wzrostu liczby turystów.
Klasztor został założony pod koniec XVI wieku i przechowuje jedną z trzech cudownych ikon Matki Boskiej Troeruchickiej, która jest kopią starożytnej, cudownej ikony z klasztoru Hilendarskiego. Po założeniu bardzo szybko się rozrosła, aw XVIII wieku zaczęła w niej funkcjonować szkoła komórkowa. Ciekawostką w historii klasztoru jest to, że Wasyl Lewski założył tu komitet rewolucyjny. Klasztor nie brał jednak bezpośredniego udziału w powstaniu kwietniowym, ponieważ przebywały tam wojska tureckie. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej mnisi i okoliczna ludność pomogli oddziałowi generała Pawła Kartsowa w przeprawie przez Bałkany.
Minister odwiedził muzeum klasztorne, w którym znajduje się statut Patriarchatu Konstantynopola, który wyznacza początek istnienia klasztoru. Zawiera również informacje o rezydencji Wasila Lewskiego. Przeprowadziła też inspekcję Skrzydła Antima, czyli ostatniej odbudowywanej części klasztoru, finansowanej z budżetu kancelarii premiera Bojko Borisowa.
Dziś cerkwie prawosławne świętują sukces filozofa Konstantyna-Cyryla, jednego z założycieli bułgarskiego alfabetu.
Tłumaczenie i edycja: dnes.bg