Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Sytuacja gospodarcza w Bułgarii poprawiła się w trzecim kwartale

Wyniki pośredników finansowych dotyczące bieżącej sytuacji gospodarczej w trzecim kwartale 2020 r. Uległy poprawie w porównaniu z poprzednim. Świadczą o tym wyniki ostatniego kwartalnego biuletynu Ministerstwa Finansów „Sektor finansowy: szacunki i oczekiwania” - podaje BNR.

Z badania wynika również, że opinie Towarzystw Zarządzających Aktywami (MC) i Towarzystw Emerytalnych (PIK) podzielono po równo na oceny zadowalające i niezadowalające.

Prawdopodobnie wyższa ocena respondentów wiąże się z mniejszym pogorszeniem koniunktury gospodarczej w pierwszej połowie roku w porównaniu z konsensusowymi oczekiwaniami po sporze o krótkoterminowe wyniki biznesowe.

Jednocześnie odsezonowane dane dotyczące realnego wzrostu gospodarczego w strefie euro i UE za III kwartał w porównaniu z poprzednim pokazują wzrost odpowiednio o 12,5% i 11,5%, a spadek w stosunku do III kwartału 2019 roku wynosi 4,3 % i 4,2%.

Oczekiwania pośredników finansowych co do wzrostu w ostatnim kwartale również uległy nieznacznej poprawie w porównaniu z poprzednim badaniem Ministerstwa Finansów.

Ogólny wynik bilansu jest nieco wyższy niż w poprzedniej wersji, a większość odpowiedzi wskazuje, że spadek będzie kontynuowany lub spowolniony. W sierpniu, wrześniu i październiku wskaźnik koniunktury stopniowo poprawiał się, pomimo rosnących obaw przed nową falą pandemii i ryzyka wprowadzenia restrykcji w wielu krajach i Bułgarii.

Jednocześnie zgodne prognozy organizacji międzynarodowych, takich jak MFW, OECD i UE, wskazują na oczekiwanie relatywnie mniejszego pogorszenia koniunktury bułgarskiej gospodarki w porównaniu z innymi krajami UE i innymi kluczowymi gospodarkami.

Uczestnicy ostatniego sondażu MFW prognozowali niewielki wzrost inflacji w IV kwartale, przy skonsolidowanym wyniku powyżej oczekiwań na III kwartał, który był bliższy neutralności. Jednak do końca roku kalendarzowego wzrost ten prawdopodobnie nie wpłynie na ceny konsumpcyjne.

Jednak respondenci obniżyli swoje oczekiwania co do rocznej zmiany zatrudnienia w ostatnim kwartale i prognozują niewielki spadek. W poprzedniej publikacji odpowiedzi były bardziej optymistyczne, gdyż szacunek bilansowy był bliski neutralnego. Tendencja spadkowa liczby bezrobotnych po zakończeniu stanu nadzwyczajnego utrzymywała się do końca września. Chociaż stopa bezrobocia spadła do 6,9% we wrześniu z 7,2% we wrześniu, pogłębiająca się pandemia i możliwe nowe środki restrykcyjne prawdopodobnie wpłynęły na ocenę pośredników finansowych.

Pośrednicy finansowi neutralnie oczekują podstawowej dynamiki stóp procentowych (BIR) do końca roku, jedynie pośrednicy inwestycyjni spodziewają się jej spadku.

Jednocześnie dynamika kredytów dla sektora prywatnego nadal spada, przy stabilnym tempie wzrostu depozytów, co dodatkowo wzmacnia, pozostawiając niezmienioną płynność banków.

Uczestnicy badania MFW prognozowali, że kurs lew / euro do dolara pozostanie bez zmian do końca roku. Mimo prawie zerowego skonsolidowanego wyniku, opinie były podzielone głównie na niewielki wzrost i niewielki spadek kursu lwa do dolara.

Źródło: https://novini.bg/