Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Pogoda w Bułgarii po miesiącach

Pogoda w Bułgarii po miesiącach

Jaka jest pogoda w Bułgarii w poszczególnych miesiącach w roku? Co warto ze sobą zabrać, a co może okazać się całkowicie zbędne? Te pytania zadają sobie osoby planujące wyjazd do Bułgarii. Sprawdź, jakie warunki pogodowe panują tam w zależności od sezonu i co warto spakować do swojej walizki, by cieszyć się w pełni udanym pobytem.

Pogoda w Bułgarii – czego można się spodziewać?

Jaka pogoda w Bułgarii panuje w ciągu roku? W większości kraj położony jest w strefie, gdzie panuje klimat kontynentalny. Charakteryzuje się wysokimi temperaturami latem oraz dosyć surową zimą. Ilość opadów jest równomierna przez cały rok. W lecie temperatura w Bułgarii przekracza często 30℃, a woda w morzu również jest przyjemnie ciepła. Z kolei zimą turyści nie mogą narzekać na brak śniegu. Na południu kraju przeważa klimat oceaniczny, charakteryzujący się bardzo gorącymi latami, oraz deszczową zimą. Północno-wschodnia i południowo-zachodnia część Bułgarii to z kolei klimat zimny stepowy.

Jaka pogoda panuje w poszczególnych miesiącach?

Pogoda w Bułgarii zależy od sezonu i konkretnego regionu. Na terenach nadmorskich można spodziewać się wyższych temperatur i mniej srogiej zimy. Bez wątpienia jest to idealne miejsce do wypoczynku, szczególnie w letnich miesiącach.

Styczeń

Temperatura w Bułgarii w styczniu waha się od - 1 do + 10℃. Miesiąc ten charakteryzuje się dosyć silnymi wiatrami. Duża wilgotność powietrza sprawia, że temperatura odczuwalna może być o 3-4 stopnie niższa. Planując wyjazd na ten miesiąc, warto zaopatrzyć się w ciepłe kurtki i swetry. W górach zazwyczaj jest nieco chłodniej, co również należy uwzględnić podczas pakowania walizki.

Luty

Pogoda w Bułgarii w lutym zachęca do skorzystania z uroków zimy. Duże opady śniegu i dosyć niskie temperatury to idealny czas, by odwiedzić górskie kurorty bułgarskie np. Pamporovo czy Dobrinishte. Minimalna temperatura wynosi ok. - 8℃, maksymalna +10 ℃. Wiatr zazwyczaj nie jest stały, o umiarkowanym nasileniu.

Marzec

Marzec w Bułgarii jest dosyć nieprzewidywalny. W górach jeszcze leży metr śniegu, a na południu już zaczyna zielenić się trawa. W górach temperatura może wynosić jeszcze - 4 ℃, a na południu może dochodzić już nawet do +18 ℃.

Kwiecień

Kwiecień to miesiąc umiarkowany pod względem warunków pogodowych. Jeśli nie lubicie zbyt wysokich temperatur, to Bułgaria w kwietniu podaruje wam maksimum zadowolenia: podczas przechadzki po czarnomorskim nadbrzeżu, gdzie w ciągu dnia temperatura może wynosić już +21 ℃, a w innych częściach kraju do +12 ℃.

Maj

Pogoda w maju w Bułgarii jest idealna do wypoczynku na świeżym powietrzu. To również początek działalności nadmorskich kurortów i sezonu kąpielowego. Temperatura powietrza przekracza 25 ℃, jednak temperatura wody może być jeszcze dosyć niska. Planując wyjazd w tym miesiącu, warto zabrać ze sobą parasol. W maju często pojawiają się obfite deszcze.

Czerwiec

Czerwiec to typowo letni miesiąc z ciepłym powietrzem i wodą. W ciągu dnia temperatura jest dosyć wysoka, do +30 ℃, z kolei wieczory i noce są jeszcze chłodne. Wybierając się na wieczorną przechadzkę, dobrze ubrać się w cieplejszą bluzę lub sweter.

Lipiec

To idealny miesiąc dla amatorów opalania się. Temperatura mało różni się od czerwcowej, lecz noce stają się zdecydowanie cieplejsze, a słońce świeci znacznie dłużej. W lipcu rzadko występują opady deszczu. Woda w morzu cieszy ciepłem, może osiągać nawet temperaturę powyżej 25℃.

Sierpień

Na południu kraju w miejscowościach takich jak Słoneczny Brzeg w sierpniu temperatura może przekraczać 37℃, w pozostałych regionach wynosi zazwyczaj ok. 30℃. To wyjątkowo atrakcyjny miesiąc dla turystów, którzy mogą liczyć na znacznie niższe ceny w hotelach. Na lokalnych bazarach można kupić mnóstwo świeżych warzyw i owoców, co dodatkowo zachęca do turystów do odwiedzin. Pogoda w Bułgarii w sierpniu to idealny czas na wakacyjny wypoczynek.

Wrzesień

Pogoda we wrześniu w Bułgarii również sprzyja odpoczynkowi, jednak widać już wyraźnie zakończenie sezonu. Pustoszeją plaże i hotele. W ciągu dnia temperatura na południu utrzymuje się do +28 ℃, w innych części kraju jest również dosyć komfortowa od 20 ℃ do 22 ℃. To dobry czas na zwiedzanie lokalnych atrakcji i piesze wycieczki.

Październik

Październik w Bułgarii jest pierwszym jesiennym miesiącem. Na południu kraju utrzymują się wyższe temperatury do +24℃, średnia temperatura w pozostałej części kraju waha się w okolicy +15℃.

Listopad

To miesiąc niespodzianek, ochłodzenia i nieprzewidywalności. Diapazon temperatur jest dosyć szeroki, od +1 °C do +20 °C. Liczba godzin słonecznych drastycznie spada, także w miejscowościach nadmorskich, które świecą pustkami.

Grudzień

Z reguły, początek miesiąca wciąż jest nieprzewidywalny. Zazwyczaj w drugiej jego połowie pojawiają się opady śniegu, a temperatura spada do - 2 ℃, czasami nawet do - 10 ℃. Zaczyna się narciarski górski sezon w Bułgarii.

Kiedy jechać do Bułgarii?

Zastanawiasz się, kiedy jechać do Bułgarii, by cieszyć się jak najlepszą pogodą? Wyjazd wakacyjny najlepiej zaplanować w okresie od maja do września. Wtedy możemy liczyć na wysokie temperatury powietrza i wody w morzu. Dla amatorów sportów zimowych najlepszy będzie wyjazd od grudnia do lutego, gdy występują obfite opady śniegu. Bez wątpienia Bułgaria jest miejscem o licznych walorach, a dostęp do ciepłego morza i wysokie temperatury przyciągają co roku rzesze turystów.

Bulgaria Street to agencja nieruchomości w Bułgarii oferująca pomoc i pośrednictwo w zakupie lokali mieszkalnych. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem, sprawdź nasz poradnik kupującego w Bułgarii. Znajdziesz w nim szereg informacji dotyczących warunków nabycia mieszkań i apartamentów. Nie pobieramy prowizji od kupującego, oferujemy pomoc na każdym etapie sprzedażowym. Sprawdź katalog aktualnych ofert dostępny na stronie internetowej. Pomożemy Ci w zakupie lokalu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Pośredniczymy w sprzedaży: