Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

O 60% więcej inwestycji w nieruchomości w Europie spodziewanо w 2021 r

Prawie 60% inwestorów w Europie spodziewa się kupić więcej nieruchomości w 2021 r., Co odzwierciedla poprawę nastrojów rynkowych na Starym Kontynencie. Pokazuje to badanie firmy doradczej CBRE wśród 400 inwestorów w Europie.

Spośród inwestorów, którzy planują kupić więcej nieruchomości w tym roku, 75 proc. Spodziewa się, że ich zakupy przekroczą ubiegłoroczny wolumen o 10% lub więcej. Istnieją jednak pewne różnice w różnych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii 80% inwestorów jest skłonnych kupić więcej, a ponad trzy czwarte spodziewa się wzrostu zakupów o 10%. Chociaż większość francuskich inwestorów spodziewa się również wzrostu aktywności zakupowej w 2021 r., Są oni również najbardziej pesymistyczni wśród dużych rynków, spodziewając się spadku aktywności o prawie 20%. Może to wynikać z przedłużających się środków blokujących, ale CBRE spodziewa się, że postawy ulegną poprawie po zniesieniu ograniczeń.

Odzwierciedlając ich relatywnie wyższy apetyt na ryzyko, inwestorzy z małych firm spodziewają się w tym roku bardziej umiarkowanego wzrostu zakupów niż inwestorzy z większym wolumenem zarządzanych aktywów.

Inwestorzy oczekują, że Niemcy jak najszybciej odzyskają swój wolumen inwestycyjny do poziomu sprzed pandemii. W ubiegłym roku wielkość inwestycji w kraju spadła tylko o 5% w ujęciu rocznym w porównaniu ze spadkiem o 17% w całej Europie.
Holandia zajmuje drugie miejsce, a Francja znajduje się w pierwszej trójce, co jest zaskakujące, ponieważ kraj ten odnotował największy spadek wolumenów wśród głównych rynków europejskich w 2020 r. W pierwszej dziesiątce znajdują się również Szwecja, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Dania, Austria i Finlandia. .

Londyn jest najbardziej preferowanym miastem w Europie pod względem inwestycji w nieruchomości, co odzwierciedla ciągłą atrakcyjność i znaczenie miasta w świecie po Brexicie. Berlin, Frankfurt, Paryż i Amsterdam uzupełniają pierwszą piątkę. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Monachium, Hamburg, Zurych, Warszawa i Lizbona.

Na tle utrzymującej się niepewności co do trwałości pandemii i jej konsekwencji dla gospodarki i nieruchomości inwestorzy najczęściej zwracają się w stronę środków trwałych. Niecałe 55% respondentów stwierdziło, że są to najbardziej preferowane aktywa docelowe w 2021 r.

Niemieccy inwestorzy częściej przyjmują strategie niskiego ryzyka przy zakupie środków trwałych - ponad 57% wskazuje to jako preferowaną strategię. Nieco ponad 29% inwestorów preferuje strategie o wartości dodanej, które są najprawdopodobniej celem właścicieli i operatorów nieruchomości. Wśród dużych rynków respondenci z Francji i Wielkiej Brytanii odnotowali największe preferencje dla strategii wartości dodanej na poziomie odpowiednio 30% i 41%.

Dwie trzecie inwestorów preferujących strategie podstawowe i strategie wartości dodanej utrzymało swoje docelowe stopy zwrotu na poziomie sprzed pandemii.

Biura są najbardziej preferowane

Pandemia i praca w domu rodzi pytania o przyszłe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Jednak biura pozostają najbardziej preferowanym rodzajem nieruchomości wśród europejskich inwestorów w badaniu CBRE.

Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, a za nim nieruchomości przemysłowe i logistyczne. Inwestycje mieszkaniowe wzbudziły w tym roku duże zainteresowanie w badaniu firmy. Po dodaniu do sektora wielorodzinnego inwestycji w alternatywne nieruchomości mieszkalne, takie jak domy studenckie, łączny udział inwestorów preferujących inwestycje mieszkaniowe jest bliski 30%.

Preferencje dotyczące poszczególnych klas aktywów są różne na dużych rynkach. Inwestorzy francuscy i niemieccy preferują nieruchomości biurowe. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii najbardziej preferują nieruchomości przemysłowe i logistyczne, inwestorzy holenderscy preferują segment budownictwa wielorodzinnego. Niektóre z tych różnic można wyjaśnić dostępnością możliwości inwestycyjnych na niektórych rynkach. Na przykład ograniczona dostępność mieszkań wielorodzinnych mogła wpłynąć na reakcje inwestorów we Francji.

Ceny biur klasy A oraz aktywów przemysłowych i logistycznych pozostały stabilne, ponieważ inwestorzy poszukiwali stabilnych przepływów pieniężnych w dłuższej perspektywie. 93 proc. Inwestorów w nieruchomości przemysłowe i logistyczne nie spodziewa się obniżek cen lub ma tendencję do przekraczania cen ofertowych dla tej klasy nieruchomości. Jednocześnie inwestorzy celujący w biura klasy A nie oczekują upustów cenowych, ale niechętnie przekraczają ceny ofertowe. Kolejne 29 procent spodziewa się niewielkiego rabatu poniżej 10%.

Inwestorzy oczekują znacznych rabatów na powierzchnie handlowe i hotele. 92% inwestorów kierujących kapitał do centrów handlowych spodziewa się znacznych rabatów przekraczających 10%. W przypadku hoteli 91 procent inwestorów zapewnia podobny poziom rabatów. 
Historycznie niskie stopy procentowe skłoniły inwestorów do poszukiwania zwrotów - trend, który jest widoczny zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i alternatywnych nieruchomości. Nieruchomości alternatywne nabierają rozpędu zarówno w Europie, jak iw innych regionach świata.

Na Starym Kontynencie najpopularniejszym typem alternatywnych nieruchomości są domy studenckie, a następnie domy opieki, centra danych, placówki służby zdrowia i zadłużenie od nieruchomości. A tutaj w Europie istnieją pewne różnice w preferencjach inwestorów. Ci w Europie Środkowej, Wielkiej Brytanii i Francji preferują mieszkania dla studentów, podczas gdy inwestorzy we Francji, Holandii i Niemczech chcą najwięcej inwestować w domy opieki. Respondenci z Europy Środkowej, krajów skandynawskich i Francji również mają silne preferencje co do centrów danych. Placówki opieki zdrowotnej są najbardziej popularne we Francji i Holandii, a inwestorzy w Europie Środkowo-Wschodniej najbardziej pozytywnie odnoszą się do zadłużenia na rynku nieruchomości.

Europejscy inwestorzy w nieruchomości wolą inwestować na kontynencie, a prawie trzy czwarte respondentów twierdzi, że nie planuje inwestować w innych regionach w 2021 r. Najbardziej preferowanym rynkiem poza Europą jest Ameryka Północna z 14% udziałem. Inwestorzy z Niemiec, Francji i Holandii najchętniej inwestują za granicą. Jednocześnie mniej niż 8% europejskich inwestorów planuje inwestować w rozwiniętych krajach azjatyckich, na czele z inwestorami brytyjskimi, niemieckimi i francuskimi.

Chociaż inwestorzy europejscy tradycyjnie woleli inwestować na kontynencie, dane mogą również odzwierciedlać wpływ ograniczeń w podróżowaniu i ryzyka pandemii, które będą nadal wpływać na gotowość i zdolność inwestorów do inwestowania w perspektywie krótkoterminowej.

CBRE spodziewa się, że jeśli kampanie szczepień przebiegną zgodnie z planem, wielkość inwestycji w Europie wzrośnie w tym roku nawet o 5% w ujęciu rocznym.

Firma zwraca uwagę, że historycznie niskie oprocentowanie kredytów sprzyjało wolumenom inwestycji w ostatnich latach, ale pewien wzrost stóp procentowych w stosunku do ich bardzo niskich poziomów jest obecnie nieunikniony. Zwraca uwagę, że umiarkowany wzrost nie zagrozi prognozom inwestycyjnym. Ponadto rosnące stopy procentowe odzwierciedlają większe zaufanie do ożywienia gospodarczego, więc może być oznaką korzystniejszego otoczenia.

Tłumaczenie i redagowanie z inwestor.bg