Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Nieruchomości mieszkalne: cechy, plusy i minusy inwestowania

Kupno mieszkania to nie tylko zapewnienie wygody i normalnego życia. Nieruchomości nadal kupowane są w celach inwestycyjnych. Pozwala to na uzyskanie pasywnego dochodu praktycznie bez ryzyka. Co początkujący inwestor powinien wiedzieć o kupnie?

Inwestycje w nieruchomości mieszkalne

W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste: płynna obudowa jest kupowana na przyszłość. Wiadomo, że z biegiem lat ceny na nieruchomości prawie zawsze rosną. Oznacza to, że po pewnym czasie dana osoba będzie miała możliwość sprzedaży obiektu z zyskiem finansowym.

Mieszkanie pozwala na uzyskanie dochodu pasywnego. Dopóki jest własnością inwestora i stopniowo drożeje, można go wynajmować, otrzymując za to pieniądze.

Zalety inwestowania w mieszkania:

• Prostota. Na przykład nie ma sensu iść na giełdę bez przygotowania i pewnej wiedzy. A żeby zainwestować w mieszkanie, nie trzeba być finansistą. To tylko kupno domu. A dochód będzie całkowicie pasywny. Ważne jest tylko, aby wybrać odpowiednią nieruchomość mieszkalną, w przeciwnym razie nie przyniesie to odpowiedniego zysku.
• Niezawodność. Warto porównać ceny mieszkań teraz i 10-15 lat temu. Nie ma spadku wartości. W rzeczywistości jest to niewiarygodne. A na dłuższą metę ceny nieruchomości zawsze rosną. Nie może być tak, że teraz mieszkanie kosztuje powiedzmy 20 000 euro, a za 5 lat (biorąc pod uwagę stałą inflację) - na przykład 35 000 euro. Możliwy jest niewielki spadek ceny na krótki czas. Ale jest to z powodzeniem równoważone przez dochody z wynajmu. Ogólnie rzecz biorąc, nieco tańsze mieszkanie nie powinno nikogo denerwować. To nie jest zapas ani metal szlachetny.
• Rentowność. Inwestowanie w mieszkania przez kilka lat może przynieść duże zyski. Średni okres zwrotu to około 15 lat. Ale tu chodzi o dochód z wynajmu. W praktyce zysk jest jeszcze większy. Po pierwsze, same nieruchomości mogą wyraźnie wzrosnąć. Po drugie, stawka czynszu może wzrosnąć. Po trzecie, całkowity dochód będzie jeszcze większy, jeśli pieniądze z czynszu trafią do banku na procent.

Minusy:

• Wymagany duży kapitał. W banku możesz otworzyć depozyt w wysokości co najmniej 10 000 euro. A do inwestowania w nieruchomości na pewno będziesz potrzebować ponad 20 000 euro.
• Nieruchomości mogą potanieć. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Nie można jednak całkowicie wykluczyć ryzyka spadku cen.
• Nie wszystkie właściwości mogą być korzystne. Musisz dokładnie przestudiować rynek nieruchomości w kraju. Możliwości finansowe i pragnienia konsumentów mogą być różne. Powinieneś wiedzieć, co ludzie zwykle kupują. Nie ulega wątpliwości, że kupno zniszczonego prywatnego domu na obrzeżach województwa okaże się złą inwestycją. Po prostu nie da się udzielić trafnej porady, dlatego każdy potencjalny inwestor musi sam poszukać najbardziej płynnych obiektów w swoim mieście.
• Podatek. Jeśli sprzedasz przedmiot wcześniej niż 3 lata po zakupie, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy.

Ważne: kolejna wada wiąże się z ryzykiem wyboru niewłaściwej obudowy. Powodzenie inwestycji uzależnione jest od zapotrzebowania na obiekt. Jeżeli nieruchomość nie jest interesująca dla konsumenta, to istnieje ryzyko, że inwestycja nie przyniesie zysku.

Załóżmy, że ktoś kupuje mieszkanie, ale nie ma popytu ze strony najemców. Wtedy będziesz musiał bardzo nie doszacować kosztów czynszu. Co więcej, ponieważ nie ma popytu, ceny takich obiektów mogą prawie nie wzrosnąć. W efekcie nikt nie chce kupować nieruchomości.

Eksperci zalecają dokładne przyjrzenie się jednopokojowym i dwupokojowym mieszkaniom w domach monolitycznych. Lepiej inwestować w nieruchomości w dużych miastach. Nie zaleca się kupowania mieszkań na terenach poza miastem.

Popularne opcje to apartamenty typu studio lub mieszkania dwupokojowe. Takie obiekty są stosunkowo niedrogie, a czynsz jest tu dość wysoki.

Autorstwo: bulgariastreet.pl