Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Nieruchomości komercyjne są przewartościowane w większości krajów UE

Zgodnie z ósmym regularnym rocznym sprawozdaniem Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB), organu monitorującego, nieruchomości komercyjne wykazują oznaki przeszacowania w większości państw członkowskich UE, ponieważ inwestorzy kupują nieruchomości w poszukiwaniu wyższych zysków. 

Ostrzeżenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego pod przewodnictwem szefa EBC Mario Draghiego pojawia się właśnie w momencie, gdy Europejski Bank Centralny przygotowuje nową rundę tych samych środków motywacyjnych, które pomogły podnieść ceny nieruchomości w ciągu ostatnich kilku lat, zauważa Reuters.

„W większości krajów CRE obserwuje się wzrost cen tych nieruchomości i pojawiają się oznaki ich przeszacowania, podczas gdy roczne stopy wzrostu kredytów bankowych na rynku nieruchomości w większości krajów pozostają niskie. „Według raportu rocznego ERRS.

Dodaje się, że wzrost cen nieruchomości komercyjnych był spowodowany popytem na rentowność w wyniku bardzo niskich stóp procentowych, które w niektórych przypadkach były niższe od zera, oraz ogromnymi zakupami obligacji EBC w ramach programu „luzowania ilościowego”, który został przerwany pod koniec ubiegłego roku.

„Wysoki popyt ze strony inwestorów i popyt na wyższe stopy zwrotu, które są głównym źródłem wzrostu cen na rynkach nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza na rynkach pierwotnych, spowodowały, że inwestorzy byli potencjalnie podatni na ponowną ocenę premii za ryzyko”, powiedział raport ERRS. Bez przytaczania konkretnych danych w rocznym sprawozdaniu na poparcie tego argumentu.

W przeciwieństwie do bańki cen nieruchomości od początku wieku (po 2000 r.), нiedawny wzrost cen nie był związany z podobnym boomem w kredytowaniu nieruchomości.

Ogranicza to negatywne konsekwencje dla sektora bankowego, ale także podnosi kwestię trudniejszej obsługi przez upoważnione organy (w szczególności EBC), których instrumenty finansowe polegają głównie na wprowadzaniu pułapów kredytowych.
Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ESRB) składa się z banków centralnych UE na czele z EBC i kluczowymi organami nadzoru finansowego w państwach członkowskich, ale może wydawać zalecenia, ale nie są one obowiązkowe.

Źródło: pariteni.bg