Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Kuchnia w Bułgarii. Jakich potraw warto spróbować?

Kuchnia w Bułgarii. Jakich potraw warto spróbować?

Ze względu na podobieństwo położenia geograficznego i cech przyrodniczych kuchnia Bułgarii przypomina grecką i turecką, ale jednocześnie jest zupełnie wyjątkowa i ma swoje tradycje, a nawet filozofię.

Bułgarskie potrawy wyróżniają się prostotą i bezmyślnością, co nie przeszkadza im być niesamowicie smacznymi. Historia pokazuje, że im uboższe zasoby naturalne, tym bardziej złożone stają się przygotowane potrawy. Wiele ziół, sosów i przypraw używanych do gotowania ma na celu nadanie potrawom smaczniejszego smaku. A jeśli początkowo ziemia jest obfita, nie pojawia się potrzeba wymyślania złożonych potraw.

Bułgaria jest jednym z tych krajów, których mieszkańcy prawie nigdy nie zaznali głodu. Sprzyjający klimat i bogata przyroda kraju pozwalają mieszkańcom na serwowanie najświeższego mięsa, które nie wymaga moczenia w marynacie, a także dojrzałych warzyw i świeżego mleka. Zatem łatwość przygotowania wielu potraw wiąże się z naturalnym bogactwem.

Za główne pożywienie Bułgarów można uznać warzywa, które są spożywane na surowo, pieczone, a nawet smażone. Szczególnie smaczne są lokalne faszerowane warzywa.

Warto też wspomnieć o serze feta, który Bułgarzy bardzo kochają. Dodawany jest do omletów, dań warzywnych i mięsnych, służy jako przystawka do wina. Za narodową potrawę Bułgarów uważa się ser feta z białym pieczywem i zielonym pieprzem.

Nawiasem mówiąc, Bułgarzy jedzą dużo chleba, jednak, co dziwne, makarony i pierogi pojawiły się w kraju dopiero w XX wieku. Inna osobliwość kuchni bułgarskiej związana jest ze sposobem przetwarzania żywności. W Bułgarii zwyczajowo piecze się mięso w piekarniku. Do tej pory na wielu wiejskich podwórkach są specjalne duże piece, w których można upiec jagnię lub całą młodą kozę.

W Bułgarii jedzenie często gotuje się na specjalnych piecach - bliznach, przypominających ruszty do grillowania. Tutaj na węglach smażone jest nie tylko mięso, ale także warzywa i chleb.

Umiar we wszystkim można uznać za główną zasadę kuchni bułgarskiej. Nigdy nie będą gotowane zbyt ostre lub słone potrawy. Jedzenie nie jest podawane ani za gorące, ani za zimne. Ponadto tłuste potrawy nie są wysoko cenione. Bułgarzy praktycznie w ogóle nie jedzą smalcu, poza tym, że pocierają nim pręty rusztu.

Umiar i brak fanaberii to zasada, która dotyczy każdego posiłku, a nawet świątecznych posiłków.

Tradycyjne bułgarskie śniadanie jest zwykle zimne. Obejmuje pomidory, oliwki, jajka na twardo, wędzoną kiełbasę i oczywiście sery i różne sfermentowane napoje mleczne. Turystom można też zaproponować gorące danie, najczęściej jajka sadzone. Jajecznica z bekonem w wielu hotelach nazywane jest amerykańskim śniadaniem.

Lunch zaczyna się od sałatki warzywnej. Warzywa w Bułgarii są bardzo smaczne gotowane i spożywane bez przerwy. Sławną sałatkę «szopską» można uznać za klasykę gatunku, czyli grubo posiekane pomidory, ogórki, bułgarska papryka, posypane tartym serem na wierzchu. Popularna jest również sałatka na bazie odcedzonego gęstego kwaśnego mleka, do którego dodaje się zioła, czosnek i oliwę z oliwek.

«Czorba», gorąca zupa, jest zwykle podawana jako pierwsza. Latem zastępuje go «tarator», czyli zimna zupa na bazie kwaśnego mleka z dodatkiem orzechów włoskich, cebuli (lub czosnku) i różnych ziół. Zupa zrobiona na bazie flaków - „shkembe chorba” jest bardzo smaczna, popularna jest też „zupa deptająca” - puree z zup z klopsikami.

Najbardziej znanym z drugich dań jest «guwecz», czyli mięso zapiekane z ziemniakami i warzywami. Podobne danie zwane «kawarmą» piecze się w piekarniku z jajkiem. Ulubiona przez wielu turystów «musaka» to zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym lub serem feta. Często podaje się szaszłyki - kawałki mięsa duszone z papryką i przyprawami. Poza tym bardzo popularne są potrawy gotowane na skarze. Mogą to być ryby, produkty mięsne lub warzywa.

Na deser może być gęsty jogurt (galaretka mlеko), który smakuje jak bita śmietana, z dżemem („słodki”). Bardzo popularnym daniem na słodko jest „rzeźnik” czyli naleśniki, do których jako nadzienie dodaje się dżem lub czekoladę.

W Bułgarii nie jest zwyczajowo jeść dużo słodyczy na lunch. Znajdują się tu specjalne kawiarnie, w których przygotowują wiele pysznych dań specjalnie dla tych, którzy lubią słodycze. Tradycyjne bułgarskie słodycze to turecka rozkosz, chałwa i «baklawa».

Jak w każdym innym kraju, w Bułgarii są specjalne dania, które przygotowywane są tylko w święta. Na przykład w Wigilię zwyczajowo gotuje się «dolmę» - gołąbki w liściach winogron z mięsa mielonego i ryżu, a także paprykę faszerowaną i «kapamę» - duszoną kapustę z kilkoma rodzajami mięsa i kiełbasek (potrawa przypomina mieszaną mieszankę) . W dzień św. Mikołaja ryby podaje się według zwyczaju, na zapusty przygotowuje się chałwę, a jagnięcinę piecze się w dzień św. Jerzego.

Spośród napojów w Bułgarii preferowane są kawy i herbaty ziołowe, które z pewnością są oferowane każdemu turyście w każdej kawiarni lub restauracji. Bardzo popularne są również napoje z mleka fermentowanego, jogurt i «ajran», które są nie tylko dodawane do zup i sałatek, ale także pite osobno.

Bułgaria produkuje niezwykle pyszne czerwone i białe wina, a tradycyjne trunki to mastyks na bazie ekstraktu z anyżu i rakii, który jest wytwarzany z winogron, derenia, gruszek i innych owoców. Turystyka winiarska stała się popularna w Bułgarii w ostatnich latach. W programie wycieczki przewidziano wycieczki do baz winiarskich, gdzie zwiedzający mają okazję skosztować różnego rodzaju alkoholi.

Ceny żywności w Bułgarii są zaskakująco niskie. Tak więc obiad dla dwojga kosztuje około 4 euro, a za pełne trzy posiłki dziennie z winem wydasz nie więcej niż 15 euro dziennie.

Wiele hoteli oferuje opcję «all inclusive», ale ci, którzy chcą docenić różnorodność bułgarskiej kuchni, powinni zamawiać tylko śniadania, a obiady i kolacje w różnych restauracjach serwujących najświeższe ryby i pyszne tradycyjne potrawy. Aby naprawdę zrozumieć ten niesamowity kraj, koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw, zaskakująco świeżych, aromatycznych i smacznych.

Autorstwo: bulgariastreet.pl