Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Kenneth Rogoff: Euro nie jest dobrą walutą dla Bułgarii

Bułgaria nie powinna przystąpywaić do strefy euro, powiedział BNR profesor Kenneth Rogoff, profesor na Uniwersytecie Harvarda i były główny ekonomista w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Według Rogoffa stworzenie euro jest „największym błędem w historii gospodarki europejskiej

„Euro powstało, ponieważ wiele osób uważało, że będzie kontrolować inflację w Europie. Mylili się! Zdolność banku centralnego każdego kraju do prowadzenia niezależnej polityki jest bardzo dobra i działa na całym świecie. Nie poleciłbym wprowadzenia tej waluty!
Według niego, bułgarska gospodarka poprawiła się w ostatnich latach, ale wciąż jest wiele do zrobienia, aby pomóc krajowi osiągnąć średni poziom życia w strefie euro.

„Mam nadzieję, że dobry rozwój będzie kontynuowany w nadchodzących latach” - dodał prof. Rogoff.
Ostrzegł, że MFW nie ma wystarczających zasobów, aby stawić czoła nowemu kryzysowi finansowemu. Jako główny ekonomista funduszu w latach 2001-2003 Rogoff regularnie uczestniczy w spotkaniach w Waszyngtonie, na których dyrektorzy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego omawiają stan światowej gospodarki ekonomia.

Dyrektor MFW Kristalina Georgieva powiedziała, ze globalna gospodarka jest w „synchronicznym spowolnieniu”. Do najważniejszych priorytetów bułgarskiej gospodarki należy walka z nierównością, skrajnym ubóstwem i zmianami klimatu.

Jednak Georgieva prawdopodobnie spotka się ze sceptycyzmem akcjonariuszy funduszu i nie powinno się tak stać, aby zapewnić instytucjom nowe zasoby, światowej sławy ekonomista jest przekonana, że najważniejszym zadaniem jest przywrócenie zaufania do funduszu.

Źródło: https://www.dnes.bg