Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom, który kupujemy w innym kraju? Współczesne życie obfituje w wiele niespodzianek. Niektóre z nich mogą spowodować nieodwracalne szkody w naszym nowym nabytku. Ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie ubezpieczyć nieruchomość i jak wziąć pod uwagę wszystkie możliwe zagrożenia. Lista głównych ryzyk objętych ubezpieczeniem obejmuje najczęściej te związane z takimi zjawiskami jak: kradzież, pożar, wybuch, uszkodzenie wody, czy klęski żywiołowe. Obejmuje to również uszkodzenia mechaniczne i odpowiedzialność cywilną za szkody.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się nieruchomości w Bułgarii, które kupuje wielu obywateli Polski. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ich ceny są porównywalne lub niższe od krajowych. Jest to dobry sposób na inwestycję kapitału, a także na spędzanie wakacji z rodziną lub przyjaciółmi we własnym apartamencie w Bułgarii. Część osób planuje tam także mieszkać poza sezonem lub wynajmować nieruchomości nad morzem, lub w górach turystom dla zyskania dodatkowych środków finansowych. W takich przypadkach warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości, zwłaszcza gdy przez część roku ma stać pusta. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczyciela, co można ubezpieczyć i ile to kosztuje. 

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu nieruchomości?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania powinno być ważne dla każdego właściciela. Czy warto ryzykować i narażać się na straty spowodowane działaniem osób trzecich lub żywiołów? Z pewnością nie! Trzeba jednak wiedzieć jak się za to zabrać.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby ubezpieczyć swój dom, jest wybór odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej. Nie można oszczędzać na ubezpieczeniach majątkowych — nie zapomnij o tym! Nie musisz jednak oddawać swoich uczciwie zarobionych pieniędzy podmiotom o wątpliwej reputacji. Wybierz przede wszystkim ubezpieczyciela z dobrymi rekomendacjami i najlepiej takiego, który jest obecny na rynku ubezpieczeń od co najmniej 15 lat. Pamiętaj! Ubezpieczenie domu jest odpowiedzialnym krokiem.

Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o ubezpieczycielach działających na rynku Twojego miasta. Zapytaj tych, którzy już ubezpieczyli mieszkanie, przeczytaj informacje na stronach popularnych firm ubezpieczeniowych. Wskazane jest również zbadanie ratingu ubezpieczycieli, opracowanego przez Federalną Służbę Nadzoru Ubezpieczeniowego. Można także skorzystać z bułgarskich placówek międzynarodowych ubezpieczycieli.

Rodzaje ubezpieczeń mieszkania lub domu

Istnieje wiele programów ubezpieczenia nieruchomości. Możesz wybrać kompleksowe ubezpieczenie domu — czyli ubezpieczenie, które uwzględnia każde potencjalne ryzyko lub ubezpieczyć osobno poszczególne elementy domu czy mieszkania. Ubezpieczenie dla dekoracji wnętrz, jak również odpowiedzialności cywilnej wobec sąsiadów (w przypadku zalania) jest również oferowane. Wiele firm proponuje ubezpieczenie mieszkania na czas określony — najczęściej krótkoterminowy, na przykład na okres wakacyjny. 

Klienci zastanawiający się, czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku lub dom mają więc do wyboru kilka opcji. W ramach ubezpieczenia majątkowego najczęściej chronione są:

  • majątek nieruchomy, tj. domy, pomieszczenia gospodarcze oraz mieszkania, 
  • majątek ruchomy, czyli między innymi meble, wyposażenie, sprzęty techniczne czy urządzenia elektroniczne.

Można też zadbać o zminimalizowanie skutków różnych zdarzeń w ramach:

  • ubezpieczenia podstawowego na wypadek pożaru, uderzenia pioruna czy wybuchu gazu,
  • ubezpieczenia dodatkowego na wypadek skutków burzy, zlania deszczem, gradu, powodzi, osunięcia się ziemi, awarii instalacji, trzęsienia ziemi, podpalenia itp.

Koszt ubezpieczenia mieszkania jest stosunkowo niewielki, a pozwala na przywrócenie mienia do porządku po zaistniałej szkodzie

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Na koszt ubezpieczenia nieruchomości ma wpływ kilka czynników. Główne to:

  • wiek domu lub mieszkania,
  • możliwość renowacji mieszkania i jego ogólny stan,
  • powierzchnia mieszkalna i użytkowa,
  • stan komunikacji.

Na cenę wpływa również poziom bezpieczeństwa domu, na przykład obecność systemu alarmowego. Jego posiadanie jest bardzo wygodne, gdyż zwykle wtedy dochodzi do zawarcia umowy ubezpieczenia bez konieczności wizyty przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej i kontroli w mieszkaniu lub domu. 

Ile zatem kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania w Bułgarii? W zależności od powyższych czynników waha się od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Dla przykładu roczna składka ubezpieczeniowa za mieszkanie o powierzchni 100 m2 to ok. 50-70 euro, a za dom o wartości 150 000 euro ze standardowym ubezpieczeniem — ok. 200 euro. W ubezpieczeniu nieruchomości, cena ma jednak drugorzędne znaczenie, a liczy się spokój, który zyskuje właściciel danej nieruchomości w górach lub nad morzem. 

Podsumowanie

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w Bułgarii ma wiele zalet i można o nich mówić w nieskończoność. Jednak w przypadku poważnych obaw o bezpieczeństwo, ubezpieczenie nieruchomości nie jest postrzegane jako luksus, a staje się koniecznością. Warto nadmienić, że wielu deweloperów w budownictwie wielomieszkaniowym wymaga obowiązkowego ubezpieczenia mieszkania, aby można było pokryć koszty ewentualnej awarii podczas nieobecności właścicieli na miejscu w kraju. Wszystko to powoduje, że na pytanie, czy warto ubezpieczać mieszkanie lub dom w Bułgarii odpowiedź, jest jednoznacznie twierdząca.  


 

Autor: www.bulgariastreet.pl