Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Co warto kupić w Bułgarii, dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie — pytanie, co warto kupić w Bułgarii, zadaje sobie wiele osób decydujących się na taką inwestycję. Nieruchomości w tym kraju cieszą się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza te położone w nadmorskich lub górskich kurortach. Polacy, którzy chcą zainwestować kapitał w ten sposób, coraz częściej wybierają zagranicę. Powodem są często dużo niższe lub porównywalne do krajowych ceny nieruchomości w Bułgarii. W poniższym wpisie opowiemy o bezpieczeństwie tamtejszych domów i mieszkań oraz powiemy, jak i czy warto je kupować.

Jak zapewnione jest bezpieczeństwo nieruchomości w Bułgarii?

Wiele osób obawia się, że zakupione a niezamieszkałe przez większą część roku domy w Bułgarii zostaną okradzione lub zdewastowane. Obawy te są zupełnie bezpodstawne. Nieruchomość nabyta zarówno na strzeżonym osiedlu w mieście, jak i na wsi jest zupełnie bezpieczna. Zwyczajowo Bułgarzy mieszkający w mieście lub nawet za granicą (co po otwarciu Europy zdarza się coraz częściej) mają dom, a nawet kilka, na wybrzeżu lub w górach i sami niezwykle rzadko go odwiedzają, a mimo to nic złego nie dzieje z ich własnością. Miejscowa tradycja sprawia, że sąsiedzi przyzwyczajeni do ogromnej liczby prywatnych domów, które służą właścicielom tylko latem lub w ciągu kilku miesięcy w roku, roztaczają nad nimi opiekę. Zwracają uwagę w razie kręcących się podejrzanych osób i reagują adekwatnie do sytuacji. Oczywiście nigdy nie ma 100% gwarancji i wypadki się zdarzają, ale niezwykle rzadko i jest to wyjątek od reguły. W dodatku takie zjawisko jak wandalizm jest tu całkowicie wykluczone.

W nieruchomościach w Bułgarii nie ma też problemu z zainstalowaniem systemu alarmowego. Można to zrobić w domu na wsi, w mieście, w kurortach, a dodatkowo mieszkania na dużych osiedlach są strzeżone przez firmy ochroniarskie. Często do wyboru jest więcej niż jedna z nich. Same systemy są bardzo nowoczesne, wykorzystują sygnał radiowy, posiadają czujniki ruchu i są autonomiczne w przypadku wyłączenia prądu. Instalacja sprzętu zaczyna się od około 300 euro i zależy od producenta, stopnia skomplikowania i ilości lokali. Można objąć ochroną zarówno cały teren własności, jak i bramę wjazdową i furtkę. Sprzętu nie trzeba koniecznie kupować na własność, można go wypożyczyć. Koszt ochrony wynosi od 200 do 300 euro rocznie. Sytuacja na nowych osiedlach z domkami wygląda podobnie, zazwyczaj jest zapewniona całoroczna ochrona. Zatem odpowiedź na pytanie, czy warto kupić apartament, mieszkanie lub inną nieruchomość w Bułgarii pod względem bezpieczeństwa jest twierdząca.

Ubezpieczenie domów i mieszkań w Bułgarii

Ubezpieczenia nieruchomości są w Bułgarii szeroko rozpowszechnione już od dłuższego czasu. Ubezpieczyciele to wiarygodne i kompetentne podmioty sumiennie wywiązujące się ze swoich zobowiązań. Jeśli chodzi o ceny na przykład niedrogi dom o wartości 150 000 euro, ubezpieczony standardowo od pożaru, klęsk żywiołowych, wandalizmu, wypadków i pęknięć rur, trzęsienia ziemi to koszt 200 euro rocznie. Jeśli ktoś chciałby wykupić ubezpieczenie domu na 1 000 000 euro, będzie go to kosztować 2 500 euro rocznie.

Jak kupić dom lub mieszkanie w Bułgarii?

Potencjalni nabywcy często nie wiedzą jak kupić dom lub mieszkanie w Bułgarii od strony technicznej. Sama procedura jest dość prosta i zajmuje zwykle kilka dni roboczych. Trzeba wybrać odpowiednią opcję i podpisać umowę przedwstępną oraz wpłacić zadatek w wysokości 10% wartości kupowanej nieruchomości. Potrzebne jest też do tego założenie konta w tutejszym banku. Podczas rejestracji samej umowy kupna wystarczy obecność przyszłego właściciela i jego paszport. Jeśli nie może on być obecny osobiście, może go zastąpić wyznaczona przez niego zaufana osoba. W Bułgarii do takiego zastępstwa nie jest wymagane specjalne zezwolenie. Oprócz ceny zakupu dodatkowymi kosztami są:

  • doliczony podatek w wysokości około 6% wartości kupowanej nieruchomości,
  • opłata za rejestrację państwową obiektu w wysokości 0,01%
  • oraz usługi notarialne (około 400 euro).

Nieco inaczej wygląda zakup ziemi w Bułgarii, której zgodnie z obowiązującym prawem nie może nabyć cudzoziemiec spoza UE, co jednak nie dotyczy polskich klientów. Co jednak ciekawe kupując tam dom, nie trzeba kupować również działki, a mimo to właściciel może budować na miejscu dowolne obiekty budowlane związane z nieruchomością.

Koszty utrzymania domu lub mieszkania w Bułgarii

Płatności i ich sposób pod nieobecność właścicieli w kraju nie stanowią problemu, dzięki otwarciu w banku wyspecjalizowanego konta, z którego po wpłaceniu określonych kwot i zleceniu przelewów stałych, będą automatycznie opłacane wszystkie media jak woda czy energia. Koszty te nie będą duże w przypadku niezamieszkałych domów czy apartamentów w Bułgarii. Na samo ogrzewanie w ciepłym klimacie, w jakim jest położona, wydaje się bardzo niewiele w porównaniu z polskimi realiami. Śnieg należy do rzadkości, a zimy są krótkie i łagodne.

Nieruchomości w Bułgarii — czy warto je kupować?

Posiadanie własnego domu jest w Bułgarii głęboko zakorzenione kulturowo. Miejscowi traktują je jako własną oazę, w której wypoczywają, spotykają się z przyjaciółmi, gdzie dorastają i bawią się ich dzieci. Cenią także możliwość posiadania własnego ogrodu lub ogródka warzywnego. Dlatego wszystkie domy, które można kupić w tym kraju, są zadbane.

Mieszkania są dla Bułgarów wygodne ze względu na bliskość i krótszy czas dojazdu do pracy. Jednak ogromna liczba kompleksów apartamentowych w kurortach jest atrakcyjna również dla nich. Nowe mieszkania są zazwyczaj dostarczane "pod klucz". W zależności od wyboru kupującego sprzęt AGD oraz meble w zabudowie mogą być wliczone w cenę. Daje to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy, gdyż deweloper może zaoferować je w cenach hurtowych.

Szukając domu lub mieszkania jako inwestycji, lub do zamieszkania na stałe na pewno warto rozważyć zakup nieruchomości w Bułgarii. Oprócz sprzyjającego klimatu, pięknych krajobrazów i życzliwej miejscowej ludności na ich korzyść przemawiają też względy ekonomiczne. Ceny mieszkań i domów w nadmorskich czy górskich kurortach są tutaj kilka razy mniejsze niż w innych krajach Europy. Miejscowy podatek od wynajmu nieruchomości wynosi jedynie 10% i jest jednym z niższych w całej Unii, opłaty za media są nawet 70% niższe niż w Polsce.

O tym, czy kupić dom, czy mieszkanie decydować mogą już tylko preferencje przyszłego właściciela, bo zakup obu jest pod każdym względem korzystny. Pod uwagę trzeba brać też planowane przeznaczenie nieruchomości, np. jeśli kupuje się ją do wspólnego spędzania czasu z liczną rodziną lub przyjaciółmi, lepiej sprawdzi się dom. Jeśli natomiast pod wynajem i okazjonalne pobyty jedno lub dwuosobowe warto rozważyć apartament, lub mieszkanie w kurorcie.