Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Ceny na nieruchomości w Bułgarii wzrosły o 35%

  Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, opublikowanego przez Partię Pracy, w ciągu 12 lat od przystąpienia Bułgarii do UE ceny na nieruchomości tu wzrosły o prawie 35%.

  W tym okresie ceny nie tylko wzrosły. Z powodu międzynarodowego kryzysu finansowego ceny spadły w latach 2009–2013. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat ten trend się zmienił, a nieruchomości gwałtownie wzrosły.
  Według Eurostatu tylko w latach 2014-2018 ceny mieszkań w kraju wzrosły o ponad 29%.
Głównymi tego przyczynami są rosnące dochody, niższe oprocentowanie pożyczek i depozytów, chęć ludzi do życia w nowych i większych mieszkaniach oraz migracja ludzi do większych miast.

  W ciągu ostatnich 12 lat najwyższy wzrost cen wśród krajów UE odnotowano w Szwecji, gdzie ceny nieruchomości prawie się podwoiły - o 96%. Malta zajmuje drugie miejsce ze wzrostem o 67,7% i trzecie miejsce na Słowacji ze wzrostem cen o prawie 60%. W pierwszej piątce znajduje się 47% Polska i 40% Niemcy. Bułgaria znajduje się w pierwszej 10 krajach UE pod względem wzrostu cen. Po Niemczech, Belgii (+ 37,3%), Wielkiej Brytanii (+ 35,5%) i Bułgarii (+ 34,9%). Dwa ostatnie kraje w pierwszej dziesiątce to Estonia i Litwa.

  W wielu krajach spoza UE wartości nieruchomości również wzrosły w ciągu ostatnich 12 lat. Na przykład ceny mieszkań na Islandii wzrosły ponad dwukrotnie, a w Norwegii - o 87%.

  Według Eurostatu w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy ceny nieruchomości w większości krajów europejskich stale rosły, liczba mieszkań w UE wzrosła średnio o 18,6%. Pierwsze miejsce wśród krajów UE to Irlandia, gdzie wzrost cen w tym okresie wynosi ponad 70%. Trzej przywódcy to Węgry z 55% i Estonia z 42%. W 12 krajach UE wzrost cen mieszkań w okresie 5 lat jest wyższy niż w Bułgarii. Najwyraźniej szybki wzrost cen mieszkań w Bułgarii podąża za trendami na rynku nieruchomości w Europie. Ponadto w kolejnych trzech krajach UE ceny mieszkań wzrosły w taki sam sposób jak w Bułgarii - nieco ponad 29%. Są to Holandia, Słowacja i Austria.
Według agencji doradztwa nieruchomości Bułgaria zajmuje 18. pozycję na świecie pod względem kosztów mieszkaniowych. Ceny mieszkań w kraju wzrosły o 5,5% w pierwszym kwartale roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Od końca grudnia do marca ceny mieszkań wzrosły o 0,9%. W przeciwieństwie do wielu wskaźników, takich jak wyższe dochody, ceny nieruchomości wykazują lepsze wyniki niż w Rumunii. Ceny mieszkań u naszego północnego sąsiada wzrosły o 5,3% rok do roku, zajmując 19. miejsce w Rumunii.

  Ceny mieszkań w Grecji rosną od czterech kolejnych kwartałów, ale roczny wzrost jest znacznie mniejszy niż w Bułgarii - o 2,4%. Ceny mieszkań są wciąż o 40,8% niższe niż w szczytowym okresie w trzecim kwartale 2008 roku.

Drugi kwartał z rzędu mała Słowenia znajduje się na szczycie najgorętszego rynku nieruchomości na świecie. Według firmy konsultingowej przez rok ceny wzrosły o 18,2%. W ciągu zaledwie trzech miesięcy od końca grudnia do marca ceny mieszkań w Słowenii wzrosły o 6,5%. „Zmniejszenie bezrobocia, niskie stopy procentowe, a do niedawna ograniczona podaż, stoją za gwałtownym wzrostem cen”, zauważają autorzy raportu.

  W pięciu krajach UE ludzie wydają około 5% swoich dochodów na inwestycje mieszkaniowe, w tym koszty zakupu domu i remontu.
Według najnowszych danych Eurostatu Bułgarzy inwestują w swoich domach średnio 5% swoich dochodów. Obejmuje to koszt zakupu nowego domu, a także naprawy. Oczywiście ludzie, którzy płacą hipotekę za mieszkanie, dają znacznie większy udział w swoich dochodach swojemu domowi niż rodziny, które po prostu muszą dokonać napraw.

  Bułgaria należy do krajów UE, w których ludzie przeznaczają najmniejszą część swoich dochodów na inwestycje mieszkaniowe. Wynika to z faktu, że pomimo silnego wzrostu zakupów domów za pomocą pożyczek, większość ludzi w kraju mieszka we własnych mieszkaniach lub odziedziczonych domach. Ogólnie rzecz biorąc, w krajach UE 8,3% dochodu ludności przeznacza się na zakup domu lub remont domu. Okazuje się, że zajmie to dużo czasu i coraz więcej osób kupuje domy z wynagrodzeniem, aby osiągnąć średnią UE dla tego wskaźnika.

  Ale w wielu krajach UE, podobnie jak w naszym kraju, obywatele inwestują około 5% swoich dochodów w swoje domy. Są to Irlandia (5,46%), Hiszpania (5,43%), Portugalia (5,16%) i Łotwa (4,83%). Państwa członkowskie UE, które mają największy udział dochodów gospodarstw domowych w inwestycjach mieszkaniowych, to Finlandia (11,3%), Holandia (11%), Cypr (10,2%) i Belgia (10,1%).

Źródło: https://www.dnes.bg