Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Bułgarskie tradycje. Czym są podobne i się różnią od innych narodów słowiańskich?

W czasach starożytnych na terenie dzisiejszej Bułgarii znajdowało się kulturalne centrum cywilizacji trackiej. Według legendy mieszkał tu Orfeusz i muzy. I to nie przypadek: Bułgaria to kraj o zaskakująco bogatych tradycjach muzycznych.

Wspaniałe bułgarskie melodie, tworzone przez setki lat, gloryfikują bohaterów, odważnych ludzi (Haiduk i Yunak). Odzwierciedlają ducha walki o wolność ojczyzny. Innym ważnym tematem bułgarskiego folkloru jest walka z żywiołami i wydobywanie wody. Faktem jest, że po wiosennych powodziach w Bułgarii często zdarzały się susze, a ta cecha klimatyczna spowodowała szczególny stosunek mieszkańców do wody. Nad różnymi źródłami i źródłami w Bułgarii wzniesiono piękne kamienne konstrukcje ozdobione rzeźbami, które wyrażają pełen szacunku stosunek ludzi do żywiołu wody.

Istnieje wiele ciekawych zwyczajów związanych z wodą. Dla rdzennych mieszkańców woda zawsze kojarzyła się ze szczęściem. Do tej pory w Bułgarii istnieje tradycja podlewania wody pod stopy osoby, która wyrusza w daleką podróż lub rozpoczyna nowy ważny biznes. Uważa się, że dzięki temu każde przedsięwzięcie będzie łatwe. Jeśli w innych krajach słowiańskich mówią: „niech pójdzie jak po maśle”, to w Bułgarii zwyczajowo życzy się: „niech wszystko pójdzie jak po wodzie”. Teraz, gdy otwierana jest nowa placówka, przy przecinaniu tradycyjnej wstążki zawsze nalewa się woda. Wiele tradycji w Bułgarii opiera się na wzajemnej pomocy i wsparciu. W starożytności chłopi żyli w niezwykle trudnych warunkach, a bez wsparcia sąsiadów rodziny miałyby bardzo trudne czasy.

W Bułgarii zachował się starożytny zwyczaj oferowania gościom chleba i soli. Obrządek bułgarski różni się od innych podobnych tym, że oprócz chleba podaje się gościowi również tymianek i wino. Nawiasem mówiąc, czerwone wino w Bułgarii, zgodnie ze zwyczajem, pije się w tych miesiącach, w imię których brzmi dźwięk „r”. Przez resztę czasu wolą białe wina.

Kwiaty mają ogromne znaczenie w bułgarskich tradycjach. To nie tylko dekoracje, ale pewne symbole. Jeśli dana osoba wyrusza w niebezpieczną podróż, zwyczajowo daje się mu kwiat geranium, który według legendy zapewnia zdrowie i długowieczność. Bukiety geranium można podarować dziecku w dniu, w którym otrzymuje imię. Czasami rośliny te są wręczane pannom młodym. Wszelkie czerwone kwiaty w Bułgarii są uważane za symbol zdrowia. Czasami są przedstawiane razem z monetami, aby towarzyszyło dobre samopoczucie.

Osobno należy powiedzieć o bułgarskich tradycjach związanych z małżeństwem. Zgoda rodziców na małżeństwo zawsze była ważnym warunkiem, ale… nie koniecznością. Zgodnie z zapowiedzią panna młoda, wchodząc do domu pana młodego, musiała dotknąć paleniska. Oznaczało to, że zostanie tutaj gospodynią. Noc przed ślubem panna młoda miała spędzić w domu rodziców, a sama ceremonia odbyła się zgodnie z wieloma rytuałami. Przed orszakiem weselnym z domu rodziców panny młodej goście nieśli koguta, który jest symbolem płodności. Każdy, kto spotka się po drodze, częstuje się winem. Po zarejestrowaniu ślubu lub ślubu procesja udaje się do domu pana młodego, gdzie teściowa spotyka młodych z chlebem i solą. Na piersi pana młodego i panny młodej przypięta jest wiązka zieleni - symbol zdrowia, a panna młoda musi wejść do domu na białym płótnie, symbolizującym czystość. Prezenty przekazywane są z żartami, przed wręczeniem prezentów należy je założyć na lewe ramię.

Kiedy w rodzinie rodzi się dziecko, Bułgarzy świętują dwie uroczystości. Najpierw kobietę rodzącą odwiedzają bliskie kobiety, które przynoszą dziecku prezenty i uroczysty chleb (pita). Ten zwyczaj nazywa się "malaya pita". Później, mniej więcej miesiąc później, młoda mama zbiera gości (małżeństwa) na „wielką pitę”. Piecze specjalny chleb z miodem, który symbolizuje słodkie życie noworodka. Zwyczaj łamania chleba jest nadal częścią oficjalnej procedury rejestracji imienia dziecka.

Bułgarzy przywiązują dużą wagę do obrzędów pogrzebowych i wszystkiego, co dotyczy upamiętniania zmarłych. W wielu miastach na ścianach domów można zobaczyć tabliczki z listami mieszkańców tego domu, którzy niedawno opuścili ten świat. Ponadto Bułgarzy organizują wspólne obchody, specjalne wydarzenia, w których uczestniczy wielu mieszkańców, którzy stracili swoich bliskich.

Ogólnie Bułgarzy bardzo lubią wesołe i jasne święta. Cenią sobie humor i często goszczą różne festiwale śmiechu. Dotyczy to zwłaszcza miasta Gabrowo, którego mieszkańcy stworzyli wiele naprawdę zabawnych anegdot, znanych na całym świecie. Oryginalna kultura bułgarska czasami uderza prostotą, praktycznością i niesamowitym pięknem. Na przykład tradycyjna bułgarska architektura jest bardzo interesująca. Mieszkańcy równin budowali małe parterowe domy, których ściany były wiklinową ramą pokrytą gliną. W górach budowano dwu- i trzypiętrowe budynki z lekkimi przedsionkami lub tarasami. Ściany domów zbudowano z kamienia i drewna. Takie budynki wyglądały wdzięcznie i przewiewnie, są podstawą stylu architektonicznego Bułgarii.

Muzyka, architektura, malarstwo współczesnej Bułgarii noszą ślady dawnych, charakterystycznych tradycji. Tradycyjne bułgarskie tańce na rozżarzonych węglach, oparte na pogańskim obrzędzie, znane są na całym świecie. Do tej pory w wioskach odbywają się magiczne rytuały, na przykład spektakle zapusty, zwane "gry kuker", taniec, który sprawia, że ​​zaczyna padać deszcz - nerman. Każdy region Bułgarii ma swoje własne, szczególne tradycje, ale wszystkie mają wspólne korzenie.

Autorstwo - bulgariastreet.pl