Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Bułgaria znajduje się na czele przystępności cen na mieszkania wśród głównych miast UE, ale sytuacja się zmienia

Ceny na nieruchomości w Sofii nadal rosną. Według Agencji Absorpcji w ciągu ostatniego miesiąca nastąpił spadek zawieranych transakcji zakupu mieszkań. Czy doprowadzi to do spadku cen mieszkań, czy nastąpią jakieś zmiany w związku z podwyżką stóp procentowych i czego możemy się spodziewać po cenach nieruchomości w Sofii w przyszłym roku? Głos zabrał poprzednik Krajowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Biznesowych (NAP), Geopgi Shopov.

Wynika to z kilku rzeczy. Najważniejszy jest bardzo szybki spadek cen mieszkań w dużych miastach, głównie ze względu na inflację. Co więcej, w zeszłym sezonie nastąpił wielki boom. Jeśli weźmiemy pod uwagę transakcje w ujęciu rocznym, to mamy wzrost transakcji o 1,5% dla gospodarstwa w ujęciu rocznym.

Jaki jest powód wzrostu cen ?

Problemem w uzasadnieniu bezpieczeństwa miasta jest zwrot 27% rocznie, na podstawie statystyk i analizy HACΠ. To, co mogliśmy kupić w zeszłym roku za 100 lewów, dziś kosztuje nas 127 lewów. Πpичинaтa зa тoвa нe e вoйнaтa в Уĸpaйнa, a нaпeчaтвaнeтo нa oгpoмнa пapичнa мaca в CAЩ и EC c oглeд пoeмaнeтo нa coциaлнитe нeгaтиви oт Koвид ĸpизaтa и ceгa плaщaмe цeнaтa нa тeзи нaпeчaтaни и paздaдeни пapи.

Dewaluacja papieru w życiu człowieka jest jeszcze wyższa niż w gospodarce - do 32%. To bardzo negatywna tendencja.

Według naszych obserwacji i analiz w raportach przez półtora roku, przed procesami inflacyjnymi, dochody firmy w pełni odzwierciedlają inflację. 

Według analizy WAC cena ofertowa mieszkań wzrosła w ciągu ostatniego roku o 25%, a niektórzy twierdzą, że jest to 37%. Zależy to jednak od tego, w jaki sposób dokonywane są odliczenia i czy obejmują one prywatne miejsca zamieszkania. Najczęstszym problemem jest wymagająca reklama wynikająca z OOH dla każdego celu. Daje oszacowanie możliwości docelowego popytu na mieszkania - stosunek przeciętnego wynagrodzenia pracowników w mieście do ceny jednego metra kwadratowego gruntu. Od 2021 r. wynagrodzenie netto w Sofii wynosi 1650 BGN. cena mieszkań to około 2000 lew za metr kwadratowy. m. i jest to pierwszy współczynnik dostępności wynoszący 0,8. Oznacza to, że za jedną pensję możemy kupić 0,8 mkw. m dzielnicy mieszkalnej. W trzecim kwartale 2022 r. średnia pensja w Sofii wynosiła 1800 BGN, a cena mieszkania 2500 BGN, co czyni ten wskaźnik przystępności równy 0,7. Zanim zaczniemy liczyć, oznacza to, że ubożeliśmy w możliwość zakupu domu po 12% w skali roku.

Przewidywanie haszyszu jest takie, że za rok dochód dogoni inflację i zmienią się stopy procentowe. Wręcz przeciwnie, w miastach Europy Zachodniej dostępność jest bliska zeru – współczynnik jest poniżej 0,1.

Nadal jesteśmy na pierwszym miejscu w UE pod względem przystępności mieszkań w dużych miastach, ale trend zanika.

Czy trend spadkowy cen transakcyjnych będzie kontynuowany?

Mieszkania są już bardzo drogie i dopóki ceny rynkowe nie wzrosną, możliwość zawierania transakcji będzie się zmniejszać. Po tak ogromnej inflacji – ponad 30% – przestali inwestować w egipskie inwestycje. O tak Dzisiaj BHB ma 46 miliardów lewów w samych tylko specjalnych depozytach obywatelskich i wiedzą, że te aktywa tracą na wartości i spieszą się, aby zainwestować je w coś, co chroni ich wartość.

Spodziewamy się jednak, że w tym roku sprzedaż rynkowa spadnie o 10-15% rok do roku.

Osiedle mieszkaniowe jest nadal aktywne w niektórych dzielnicach finansowych. Czy zielona herbata nadal jest preferowaną opcją dla wielu Cypryjczyków?

Jest ochrona, ponieważ jest taka potrzeba. Jeśli nie będzie ĸyvachi, tak się nie stanie. Złym znakiem jest pojawienie się dymu. Master Plan zawiera jasne i precyzyjne instrukcje, gdzie się udać. Jednym z problemów Sofii jest to, że miasto jest najgęściej zaludnione. Na bardzo dużym obszarze jest bardzo niewielu mieszkańców, więc podatki nie wystarczą do utrzymania i utrzymania infrastruktury, dlatego infrastruktura jest w takim stanie.

Pierwsze pojawienie się - w Sofii 2600 mieszkańców na metr kwadratowy. m., w Atenach - 17 000 mieszkańców na m2. m., w Kapiža - 20 000 mieszkańców na metr kwadratowy. m. Oznacza to, że Ateny są siedem razy gęstsze niż Sofia.

Nadal dominują zielone akcje. Powodem jest to, że jeśli kupujesz mieszkanie z wykończeniem, to wybór jest niewielki, a cena wyższa o 25-30%. Duża liczba Cypryjczyków pije piwo i pije zielone. Kredyty hipoteczne są dostępne, kredyty są niskie, co sprawia, że ​​popyt jest zielony.

Ile kosztują materiały eksploatacyjne i czy widzisz problemy z dostawą?

W lesie obserwuje się jakość gleby - o 110%, izolację termiczną o 50-60%, okna z podwójnymi szybami o 30% wyższe. Dlatego rzeczy się dzieją i od trzeciego miesiąca nie ma słów szokujących z powodu słów spekulacyjnych sprzed kilku miesięcy.

70% żelaza handlowego pochodzi z Ukrainy i Pytii. W pierwszych dniach wojny ceny mleka wzrosły nawet o 100%. Z tego powodu globalna logistyka i dostawy żeliwa ciągliwego na duże odległości z całego świata oraz cena uległy normalizacji.

Spodziewamy się wzrostu natężenia przepływu. Jakie zmiany przyniesie to w konserwacji?

Stawki zostaną podniesione o kilka procent. Problemem naszych klientów nie jest pożyczka, ale główny dług, który jest znacznie większy i nie ma już możliwości jego spłacenia. Dlatego ceny muszą odpowiadać stopie inflacji, abyśmy mogli wymieniać towary i usługi.

Data ważności jednostek panelowych w stolicy?

Problem z jednostkami panelowymi polega na tym, że są one złożone fizycznie i technicznie. Nie oferują komfortu życia, jakiego wymaga współczesny człowiek. Każdy, kto może je znaleźć. Z optymizmem patrzę na te kwartały, widząc, co dzieje się w dłuższej perspektywie na całym świecie – zostały całe kwartały, bo im są potężniejsze, tym więcej będą mieli pieniędzy. Powoli zmierzamy w tym kierunku.

Jaka jest Twoja prognoza dla rynku nieruchomości w Sofii w przyszłym roku?

Cena nadal będzie wysoka, ale liczba transakcji będzie zależeć od tego, jak bardzo wzrośnie lub spadnie inflacja. Zależy to od tego, czy Fed i Europejski Bank Centralny nadal będą drukować pieniądze.

Źródło: money.bg