Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Bułgaria będzie mogła przejść na euro w 2023 r

 Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Bułgarii w walucie zagranicznej i lokalnej BBB z pozytywną perspektywą, oznajmiło ministerstwo finansów. Według agencji nasz kraj może przyjąć euro w 2023 r.
Oceny wiarygodności kredytowej wspierają wiarygodne finanse zewnętrzne i publiczne, rozsądna polityka stopniowego wejścia do strefy euro i perspektywy trwałego wzrostu.

  Agencja uważa, że władze bułgarskie i partnerzy europejscy podążają za ogłoszoną gotowością do zakończenia procesu przystąpienia do Wszechrosyjskiego Wojskowego Instytutu Badawczego i Unii Bankowej. Analitycy twierdzą, że stanie się to do końca 2019 r., A przejście na euro do stycznia 2023 r.

  Fitch prognozuje wzrost realnego PKB średnio o 3,3% w latach 2019-2021, co odpowiada medianie dla grupy krajów z ratingiem BBB. W pierwszej połowie 2019 r. Wzrost gospodarczy przekroczył oczekiwania, głównie ze względu na wyższe niż oczekiwano ożywienie eksportu.

  Spożycie prywatne pozostaje stabilne dzięki wsparciu wyższych płac. Jednak dynamika wzrostu prawdopodobnie spowolni w krótkim okresie z powodu problemów zewnętrznych wynikających ze słabych perspektyw gospodarczych kluczowych partnerów handlowych. Z drugiej strony ciągły napływ środków z UE będzie służył jako bufor w obliczu niekorzystnego rozwoju gospodarczego.

  Agencja zauważa również, że Bułgaria charakteryzuje się stabilnymi zewnętrznymi wynikami finansowymi i oczekuje, że kraj ten będzie nadal generował nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących odpowiadającą średnio 3,3% PKB w latach 2019–2021. To, w połączeniu z silnymi transferami kapitału związanymi z funduszami UE, jeszcze bardziej poprawi pozycję kraju jako zewnętrznego pożyczkodawcy netto.

  Korzystne otoczenie makroekonomiczne i ostrożna polityka nadal utrzymują silną pozycję finansową, ponieważ Fitch przewiduje nadwyżkę budżetową średnio w wysokości 0,2% PKB w latach 2019–2021. Ryzyko fiskalne jest ograniczone poprzez zachowanie ostrożności budżetowej, wysokich buforów oraz niskich i malejących poziomów zadłużenia. Fitch szacuje, że dług publiczny spadnie do 17,9% PKB w 2021 r., W porównaniu ze średnią 39,4% w krajach o podobnej ocenie.

  Według Agencji sektor bankowy pozostaje stabilny, opierając się na wystarczającej kapitalizacji i wysokiej płynności w połączeniu z ciągłą poprawą jakości aktywów (udział kredytów zagrożonych zmniejsza się do 7,7% w pierwszym kwartale 2019 r., Co jest najniższym poziomem w ostatniej dekadzie).

  Czynnikami, które mogą, indywidualnie lub zbiorowo, doprowadzić do podwyższenia ratingu, są postępy w przystąpieniu do strefy euro, wzrost potencjalnego wzrostu oraz dalsza poprawa salda zewnętrznego i budżetowego.

  Głównymi czynnikami, które mogą indywidualnie lub łącznie prowadzić do obniżenia poziomu, są wznowienie zewnętrznych nierównowag i / lub pogorszenie konkurencyjności, a także gwałtowny wzrost długu publicznego w wyniku osłabienia pozycji budżetowej lub materializacji zobowiązań warunkowych.

Źródło: https://news.bg