Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Nesebаr - atrakcje, co warto zobaczyć?

Nesebаr - atrakcje, co warto zobaczyć?

Artykuł jest poświęcony bułgarskiej „perle Morza Czarnego", jaką jest Nesebаr. Atrakcje, które można tu znaleźć to zabytkowe Stare Miasto wpisane w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz część współczesna kurortu z plażami, hotelami i morzem. Neseber leży tuż obok kurortu Słoneczny Brzeg i w odległości zaledwie 30 km od lotniska w Burgas. Bez wątpienia miasteczko to powinien odwiedzić każdy, kto spędza czas nad bułgarskim Morzem Czarnym!

Nesebаr i jego atrakcje — co warto zobaczyć?

Nesebаr — co warto zobaczyć, odwiedzając to 11-tysięczne miasteczko leżące przy samym morzu? Jest ono podzielone na część nowoczesną i starożytną, połączone ze sobą przesmykiem. Część zabytkowa była kiedyś wysepką. To właśnie na niej znajdują się atrakcje historyczne warte obejrzenia.

Wiatrak przy wejściu do Starego Miasta

Pierwsza atrakcja turystyczna to turecki wiatrak z XVIII wieku, którego konstrukcja jest posadowiona na fundamentach z okresu bizantyjskiego. Jest jednym z dwóch, które dotrwały do czasów obecnych. Wiatrak ten stanowi jakby symboliczny łącznik między nowoczesnym kurortem a częścią zabytkową. 

Brama oraz mury miejskie

Neseber otaczały kiedyś mury zbudowane w VII wieku p.n.e., które przez wiele lat stanowiły ufortyfikowanie, czyniąc go niedostępnym dla osób z zewnątrz. Współcześnie można zwiedzać ich pozostałości wraz z przepiękną bramą do miasta. Na północno-zachodnim wybrzeżu można obejrzeć również wykonaną z kamieni i mułu, dwumetrową bramę, która także zapewniała bezpieczeństwo mieszkańcom. 

Muzeum Archeologiczne

Znajduje się ono od razu po prawej stronie za bramą od Starego Miasta. W jego zbiorach można podziwiać eksponaty z okresu całej kilkutysięcznej historii miasta. Znajdują się tam między innymi greckie wazy, ikony czy posągi z terakoty. Obiekt ten jest czynny przez cały rok. 

Muzeum Etnograficzne

Osoby zainteresowane poznaniem tradycyjnych obrzędów, zwyczajów i tradycji, jakie kultywowali pierwsi osadnicy, mogą zwiedzić Muzeum Etnograficzne znajdujące się na ul. Mesembrija. 

Cerkwie

Stare Miasto w Neseberze kryje w sobie kilkadziesiąt cerkwi, które powstały tu na przestrzeni trzech tysiącleci. Niektóre z nich są nadal używane do nabożeństw, a inne można zwiedzać jedynie jako zabytki lub pozostałości po nich. Poniżej przedstawiamy kilka, które koniecznie trzeba zobaczyć! Są to:

  • Cerkiew św. Zofii położona w centralnym punkcie Starego Miasta i jednocześnie najstarsza — powstała na przełomie IV i V wieku n.e. Ma 22 metry szerokości i 25 metrów wysokości. Do naszych czasów zachowały się mury nawy głównej oraz resztki murów naw bocznych i prezbiterium. To jeden z najważniejszych obiektów turystycznych w kraju,

  • Cerkiew Chrystusa Pantokratora pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, znajduje się przy ulicy Mitropoliskiej. Jest zbudowana na planie krzyża wpisanego w prostokąt, liczącego 16 metrów długości oraz niecałe 7 metrów szerokości. Obecnie nie pełni już funkcji religijnych tylko muzealne. Można w niej oglądać różnego rodzaju wystawy,

  • Cerkiew św. Szczepana pochodząca z XI wieku, która obecnie jest muzeum z płatnym wstępem. Można w niej podziwiać zachowane:  XVI-wieczny ikonostas, drewniany tron biskupi oraz ambonę, a na ścianach piękne freski,

  • Cerkiew św. Jana Chrzciciela, która również pełni teraz rolę muzeum, a jest określana jako jedna z najpiękniejszych w Neseberze. Została wybudowana w XI wieku, ma 14 metrów długości i 10 szerokości, a jej ściany ozdabiają malunki z XIV wieku, 

  • Cerkiew świętej Paraskiewy pochodząca z XIII wieku, która zachowała się w dobrym stanie pierwotnym. Jedynie jej dach został dobudowany w późniejszym okresie. Teraz znajduje się w niej muzeum z wystawą poświęconą muralom miasta.

Plaże w Nesebеrze

Po zwiedzaniu Neseber, które obfituje w atrakcje, można odpocząć na tamtejszych plażach, które są jednymi z najpiękniejszych w Bułgarii. Znajdują się tutaj zarówno plaże piaszczyste, jak i kamieniste. W nowej części miasta jest główna, duża i dobrze zagospodarowana plaza strzeżona z alejkami i parkingiem. Można tam wypożyczyć leżaki lub parasole oraz zjeść w jednym z barów. Dostępne są także toalety. Zaletami plaży są czysta woda i brak kamieni. To tzw. Plaża Południowa. 

W zabytkowej części Neseberu znajdują się mniejsze plaże niestrzeżone, które jednak rzadko bywają zatłoczone, a każda z nich może pochwalić się krystalicznie czystą wodą i złocistym piaskiem. Takie kameralne plaże pozwalają wypocząć i jednocześnie chłonąc atmosferę starej części miasta.

Podsumowanie

Neseber to miejsce z bogatą historią, a przy tym atrakcyjny nadmorski kurort, który jest co roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. Można tam poczuć powiew historii podczas zwiedzania przepięknego Starego Miasta, a także odpocząć na plaży oraz dobrze zjeść w jednej z licznych urokliwych kafejek z widokiem na morze. Mało jest na świecie miejsc, które oferują tak liczne zabytki tej klasy. 

Nesebar to dobre miejsce do spędzenia urlopu, ale i do zainwestowania w tamtejsze nieruchomości. Ich właściciele mogą tam sami spędzać wakacje albo wynajmować je turystom, których jest tu bardzo wielu i czerpać z tego dodatkowe dochody. Jeśli chcesz kupić nieruchomości w Bułgarii, zapraszamy do skorzystania z usług naszej agencji pośrednictwa sprzedaży, która jest obecna na rynku już ponad 15 lat. Mamy wiele ofert w Neseberze, a także innych kurortach nad morzem i w górach. Możesz je obejrzeć wraz z opisem i zdjęciami na naszej stronie, między innymi w zakładkach: Bułgaria apartamenty z widokiem na morzemieszkania w Bułgarii czy nieruchomości w Bułgarii nad morzem na sprzedaż. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!