Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Zakup nieruchomości w Bułgarii. Co należy wiedzieć

Zakup nieruchomości w Bułgarii. Co należy wiedzieć

Zakup nieruchomości w Bułgarii cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to bardzo dobra inwestycja, a ponadto to kraj bliski Polsce kulturowo, religijnie, a także terytorialnie. Z tego względu przybywając tu, czują się jak w domu. Ceny takiej inwestycji są porównywalne, a często nawet niższe niż w kraju, a z całą pewnością korzystniejsze niż w innych krajach Europy. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza nieruchomości w Bułgarii położone w górskich i nadmorskich kurortach. 

Najczęściej kupowane są mieszkania, domy prywatne na wsi stojące na dobrym gruncie, wille nad morzem czy apartamenty w Bułgarii. Wybór na rynku jest zatem dość duży. Cudzoziemcy dokonują zakupu nieruchomości w celach rekreacyjnych, mieszkaniowych, a także dla uzyskania określonego dochodu z wynajmu. Przepisy regulujące nabycie domów i mieszkań przez obcokrajowców są dość proste i sprzyjające ich potrzebom. W poniższym artykule przedstawimy wszystko na temat zakupu nieruchomości w Bułgarii, czyli co trzeba o nim wiedzieć i jak przebiega

 

Jak kupować i sprzedawać nieruchomości w Bułgarii?

Optymalnym rozwiązaniem przed kupnem nieruchomości w Bułgarii jest obejrzenie jej osobiście, przyjeżdżając na miejsce. Umieszczane na stronach pośredników sprzedaży zdjęcia proponowanych obiektów często pokazują wspaniały widok, okoliczną plażę i obiecują niebiański komfort i spokój. Jednak w rzeczywistości może się okazać, że w pobliżu domu jest budynek lub autostrada, a morza nie widać. Piękne zdjęcia i niska cena mogą niestety okazać się fikcją. Renomowane agencje sprzedaży nieruchomości, np. Bulgaria Street, aby zabezpieczyć interesy klientów, przed zakupem mieszkania najpierw organizują oględziny online, a następnie na miejscu

 

Zakup na rynku pierwotnym a wtórnym

Nieruchomości w Bułgarii można kupować, koncentrując się na rynku pierwotnym lub wtórnym. W przypadku pierwszej opcji będzie to zakup nowego mieszkania lub inwestycja w budowę nowego obiektu. Mieszkanie na rynku wtórnym oraz pierwotnym można kupić od właściciela lub dewelopera. Jednak najlepiej zrobić to na miejscu przez pośrednika, który dobrze zna rynek i orientuje w nim. 

 

Istnieje kilka konkretnych sposobów zawarcia umowy i opłacenia nieruchomości. Wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od stopnia gotowości obiektu i dewelopera. Ogólnie mechanizm zakupu nieruchomości w Bułgarii wygląda następująco.

  1. Pierwsza płatność to 1000-2000 euro jako zaliczka. Jak tylko kwota ta wpłynie na konto właściciela, obiekt zostaje zarezerwowany i wycofany ze sprzedaży. W przypadku odstąpienia kupującego od podpisanej umowy kwota ta nie podlega zwrotowi.

  2. Kolejna płatność jest podzielona na etapy zgodnie z poprzednią umową, jeśli nabywa się z rynku pierwotnego:

  • pierwsze 30% jest płatne natychmiast po podpisaniu umowy,

  • kolejne 40% jest przekazywane w momencie gotowości nieruchomości,

  • pozostałe 30% - po sporządzeniu dokumentów notarialnych.

 

Należy bardzo zwracać uwagę na warunki umowy zakupu nieruchomości, szczególnie na jakość prac wykończeniowych, wyposażenie i czystość obiektu, a także gwarancje udzielone przez dewelopera.

Jeśli kupno nieruchomości w Bułgarii następuje z rynku wtórnego, całą kwotę płaci się w dniu podpisania aktu notarialnego. Zakup domu odbywa się na takich samych zasadach jak mieszkań i apartamentów z rynku wtórnego lub pierwotnego. 

 

Rejestracja zakupu i sprzedaży obiektu w Bułgarii

W tym kraju prawo zezwala na zakup nieruchomości przez obcokrajowców. Wraz z zakupem mieszkania lub domu w Bułgarii ewidencjonowana jest dodatkowo część przylegającego do nich gruntu. Wielkość działki to około 0,2-4 m2. Prawo nie zabrania również wykorzystania nowo nabytego mieszkania na biuro. Reasumując, lokalne prawo wszystkich traktuje tak samo — zarówno tubylców, jak i gości.

 

Czy można kupić nieruchomość w Bułgarii na kredyt?

Jak już wspomniano, dzięki lokalnemu prawu w tej dziedzinie nie pojawiają się szczególne problemy z kredytem na zakup nieruchomości. Najważniejsza dla banków jest oczywiście wypłacalność pożyczkobiorcy, czyli jego aktywa, dochody, poręczyciele, a nie jego narodowość. Jednak decyzja w każdym przypadku jest podejmowana indywidualnie. Decydując się na inwestycję w nieruchomości w Bułgarii, możesz również skorzystać z kredytu, który zechce Ci udzielić jeden z bułgarskich banków.

 

Czy cudzoziemcy mogą nabywać działki w Bułgarii?

Zakupu ziemi w Bułgarii, zgodnie z obowiązującym prawem nie może dokonać cudzoziemiec spoza UE, czyli nie dotyczy to polskich klientów. Co jednak ciekawe kupując dom, nie trzeba nabywać działki. Nawet bez niej właściciel może bowiem budować na miejscu dowolne obiekty budowlane związane z nieruchomością. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie nabywać działki w Bułgarii

Podsumowanie

Zakup nieruchomości w Bułgarii nie jest zbyt skomplikowany proceduralnie, jednak decydując się na taki krok, warto skorzystać z pomocy sprawdzonej agencji pośrednictwa sprzedaży, jakim jest Bulgaria Street. Zapewnia to bezpieczeństwo transakcji. Wszystkie nieruchomości na sprzedaż są przez nich dokładnie sprawdzane pod kątem prawnym. W tym celu składane są wnioski do komisji rejestracyjnej i zapytania do odpowiednich urzędów, pozwalające poznać stan własnościowy obiektów oraz ewentualne zadłużenia z tytułu opłat za różnego rodzaju media. Przy ich pomocy zakup nieruchomości w Bułgarii jest prosty i bezpieczny!

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat kupna domu czy mieszkania w Bułgarii, zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem kupującego w Bułgarii, dostępnym na stronie Bulgaria Street. 

 

Autorstwo: www.bulgariastreet.pl