Nie pobieramy prowizji od kupującego! Załatwiamy wszystkie formalności przy zakupie!
Wyszukiwanie nieruchomości

Przeprowadzka do Bułgarii - na co zwrócić uwagę?

bułgaria domki

Marzy Ci się przeprowadzka do Bułgarii? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak bezpiecznie kupić tam dom lub mieszkanie. Polacy uwielbiają spędzać wakacje nad Morzem Czarnym. Bułgarski klimat, obecność morza i gór, smaczna kuchnia, a także liczne zabytki i atrakcje turystyczne czy źródła lecznicze, sprawiają, że wielu z nich myśli o zamieszkaniu tam na stałe. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc też pod uwagę bliskość kulturową, która sprawia, że czują się jak w domu, a proces adaptacji do nowych warunków przebiega błyskawicznie. Nieruchomości w Bułgarii cieszą się dużym popytem, na co wpływ mają ich ceny, które są porównywalne, a w wielu przypadkach nawet niższe od krajowych. Poza tym członkostwo tego państwa w Unii Europejskiej sprawia, że jawi się jako stabilne, dobre do życia i rozwoju miejsce.

Przeprowadzka do Bułgarii a praca

Znalezienie pracy w Bułgarii nie sprawia żadnych trudności i zależy tylko od wykształcenia oraz doświadczenia. Oczywiście bardziej poszukiwani fachowcy, znajda ją szybciej. Będą też mogli liczyć na wyższe zarobki.

Potrzebni są tu inżynierowie ze względu na prężnie rozwijający się rynek IT. Problemów z pracą nie będą też mieli pracownicy branży turystycznej czy nauczyciele języków obcych. Warto podkreślić, że osoby ze znajomością polskiego są tu poszukiwane. Bułgaria jest bowiem centrum outsourcingowym dla wielu zagranicznych przedsiębiorstw i wciąż potrzebuje pracowników z umiejętnością porozumiewania się w różnych językach.

W Bułgarii pracownicy zatrudniani są w przeważającej większości w ramach umów o pracę z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Mogą też liczyć na dodatki mieszkaniowe i inne benefity, np. karty typu Multisport czy vouchery żywnościowe.

Samo utrzymanie się w tym kraju, nie jest zbyt kosztowne. Osoby pracujące nie mają z nim problemów. Koszty życia w dużych miastach, takich jak Sofia, Burgas czy Warna oraz ośrodkach turystycznych są oczywiście wyższe niż na prowincji.

Przeprowadzka do Bułgarii a koszty utrzymania nieruchomości

Kupno domu w Bułgarii wiąże się z koniecznością ponoszenia pewnych stałych opłat. Przede wszystkim za media, takie jak prąd, gaz czy woda, które są naliczane zgodnie ze zużyciem wskazanym przez licznik. Nie ma tu opłat abonamentowych ani przesyłowych jak w Polsce. Osobno trzeba zapłacić za wywóz nieczystości. Do wydatków należy doliczyć też coroczny podatek od nieruchomości. Jego wysokość nie jest ujednolicona i zależy od gminy. Waha się od 25 do 100 euro rocznie.

Jeśli zdecydujesz się nabyć mieszkanie lub apartament, pierwszą dobrą wiadomością jest brak opłat czynszowych w Bułgarii. Zamiast tego trzeba ponieść koszt zarządzania nieruchomością. To około 4 - 10 euro za m2 rocznie. Dzięki temu zarządca nieruchomości zajmuje się bieżącymi naprawami, utrzymaniem czystości, dba o zieleń wokół budynku oraz zapewnia jego ochronę. Do kosztów utrzymania mieszkania trzeba doliczyć, podobnie jak w przypadku domu, rozliczane na podstawie wskazań liczników media. Ich koszt jest tu nawet do 70% mniejszy niż w Polsce.

Przeprowadzka do Bułgarii a zakup nieruchomości

Nieruchomości w Bułgarii mają stosunkowo korzystne ceny, np. mieszkanie o powierzchni ok. 70 m2 kosztuje od 35 do 55 000 euro. Wybór jest jednak o wiele większy. Można zdecydować się na apartament w dużym mieście czy nadmorskim kurorcie, mieszkanie lub domek w górach, lokal mieszkalny w jednym z licznych zamkniętych kompleksów wypoczynkowych itp. Możliwości jest bardzo dużo, a ostateczna decyzja należy do kupującego i może nie być łatwa.

Wybór wymarzonego miejsca do zamieszkania zwykle poprzedzony jest oglądaniem sporej ilości domów lub apartamentów. Wiąże się to z czasem i kosztami podróży i pobytu. Aby je zminimalizować, planując przeprowadzkę do Bułgarii, warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji nieruchomości, takiej jak Bulgaria Street. Pomożemy Ci wybrać wymarzone miejsce do rozpoczęcia nowego etapu życia.

Naszym klientom pomagamy w zakupie nieruchomości w jeden z dwóch wybranych przez nich sposobów:

  • podczas osobistej wizyty w Bułgarii, w której trakcie oglądają specjalnie dla nich wybrane domy, apartamenty lub mieszkania,
  • w sposób zdalny, bez konieczności osobistego przyjazdu.

W ramach umowy pośrednictwa pomagamy również w negocjacjach ze sprzedającymi oraz organizujemy podpisanie umowy sprzedaży z udziałem notariusza w Bułgarii. W razie potrzeby zapewniamy też tłumacza.

Podsumowanie

Życie w Bułgarii jest tańsze niż w Polsce, a Bułgarzy to przyjazny, bliski Polakom kulturowo naród, zatem przeprowadzka tam to świetny pomysł. Jeśli szukasz odpowiedniej do zamieszkania nieruchomości, chętnie Ci pomożemy. Działamy już ponad 15 lat, więc mamy ogromne doświadczenie i znajomość lokalnego rynku. Katalog naszych ofert wraz ze zdjęciami i opisami obejrzeć na naszej stronie. Znajdziesz tam m.in.: domy w Bułgarii, działki na sprzedaż w Bułgarii, domy Święty Włas, domy Złote Piaski czy nieruchomości Słoneczny Brzeg. Z nami Twoja przeprowadzka do Bułgarii na pewno będzie udana!