Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Na jakie niuanse należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w Bułgarii

Na jakie niuanse należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w Bułgarii

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania w Bułgarii? To pytanie mogą zadawać sobie osoby, które zamierzają nabyć nieruchomość w tym kraju. Dlatego warto znać obowiązujące w Bułgarii przepisy, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Nieruchomości w Bułgarii cieszą się coraz większym powodzeniem także wśród Polaków. Zakup mieszkania czy domu na użytek własny lub wynajem to długofalowa inwestycja. W Bułgarii, tak jak w każdym innym państwie obowiązuje szereg przepisów związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w Bułgarii? Zgodnie z aktami ustawodawczymi, sprzedaż nieruchomości i rejestracja wszystkich dokumentów dla nowego właściciela odbywa się tylko na terytorium tego państwa.

Obecność kupującego lub jego oficjalnego przedstawiciela posiadającego pełnomocnictwo (prawnik lub osoba fizyczna) jest obowiązkowa. Wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące nieruchomości należy sporządzić wyłącznie w języku państwowym. Językiem państwowym jest bułgarski.

Prawo nabywania własności przez obcokrajowców

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę w Bułgarii? Zgodnie z ustawodawstwem bułgarskim osoby zagraniczne, zarówno prawne, jak i fizyczne, mogą nabywać nieruchomości na terytorium kraju. Są jednak pewne ograniczenia dla obcokrajowców. Jeśli zdecydujesz się na zakup wiejskiego domu, musisz wziąć pod uwagę, że grunt, na którym się znajduje, jest prawnie zabroniony do sprzedaży osobom będącym obywatelami innego kraju poza granicami Unii Europejskiej. Kupując mieszkanie na własność, automatycznie otrzymujesz własność tzw. idealnej części gruntu, który znajduje się pod domem. Zazwyczaj taka działka ma około 0,3-7 m2.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania na osiedlu?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań na osiedlach. To właśnie tego typu nieruchomości są przeznaczone głównie do pozyskiwania przez cudzoziemców. Deweloper samodzielnie rozwiązuje kwestie gruntów. W związku z tym apartamenty znajdujące się w kompleksie mogą nabywać wszystkie osoby fizyczne i prawne, w tym zagraniczne. Zgodnie z przepisami istnieje możliwość zarejestrowania firmy bezpośrednio pod adresem mieszkania. Mieszkanie może też pełnić funkcję biura. Właściciele mieszkań będący obywatelami innego państwa mają takie same prawa jak obywatele Bułgarii. Mają również prawo do wynajmowania zakupionych przez siebie lokali.

Nabywanie gruntów na własność

Osoby, które nie są zarejestrowane na terytorium Bułgarii, nie mogą otrzymać własności rzek i lasów. Istnieje jednak możliwość dzierżawy ziemi, zgodnie z przepisami jej okres wynosi 4 lata lub dłużej. Maksymalny czas nie został w żaden sposób ograniczony. Prawo do nabywania lasów i różnych działek przysługuje zagranicznym firmom, które są zarejestrowane na terytorium Bułgarii lub w których 1% kapitału należy do osób fizycznych, lub prawnych w Bułgarii. Ze względu na duży popyt istnieje spore prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości nastąpi rewizja przepisów dotyczących nabywania różnych nieruchomości przez podmioty zagraniczne.

Formalności niezbędne podczas zakupu nieruchomości

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu w Bułgarii? Istotna jest dokumentacja konieczna podczas całego procesu rejestracji nieruchomości. Akt stwierdzający przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę, zaświadczenie o własności nieruchomości musi być poświadczone przez notariusza właściwego ze względu na teren, na którym znajduje się nabyta nieruchomość. Gdy dokument jest podpisany przez obie strony, podpisy są poświadczane przez notariusza, a dokument zostaje przesłany do Sądu Rejonowego. Następnie sędzia dokonuje niezbędnych zmian w Państwowym Rejestrze Nieruchomości.

W akcie notarialnym dokonuje się również odpowiedniej wzmianki o wpisie do rejestru. Przed zakończeniem transakcji będziesz musiał dostarczyć notariuszowi wypis z rejestru, który wskazuje, że przedmiot ten nie jest niczym obciążony. Dotyczy to posiadania kredytu hipotecznego, prawa do korzystania z nieruchomości przez inne osoby lub okoliczności zakazujących sprzedaży nieruchomości. Takie oświadczenie odzwierciedla prawa sprzedawcy do przedmiotu.

Ocena wartości zakupionej nieruchomości

Nie będzie też można obejść się bez oceny stanu wartości nabytego obiektu nieruchomości. W tej sprawie należy skontaktować się ze służbą podatków terytorialnych. Akt transakcji nie powinien wskazywać wartości niższej niż w ocenie państwowej wydanej przez organ podatkowy. Z tej kwoty ustala się wysokość opłaty państwowej i innych płatności notarialnych. Aby kupić mieszkanie lub dom w Bułgarii, osoby fizyczne muszą posiadać paszport lub wewnętrzną kartę Europejczyka. Osoby prawne będą musiały dostarczyć dokumentację swojej firmy. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do corocznego płacenia podatków od nieruchomości i odpadów domowych.

Podsumowanie

Już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu w Bułgarii. Lista formalności jest dosyć długa, a kupujący apartamenty w Bułgarii muszą pamiętać o wielu kwestiach. Bulgaria Street oferuje pomoc w znalezieniu najlepszego miejsca, które spełni Twoje oczekiwania. Pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności i wynegocjować najkorzystniejszą cenę. Jeśli interesują Cię nieruchomości nad morzem w Bułgarii, skontaktuj się z nami, a wspólnie ustalimy wszystkie szczegóły.