Duża baza nieruchomości w Bułgarii. Atrakcyjne ceny i promocje!
Wyszukiwanie nieruchomości

Ludność Bułgarii - narodowości, religia, demografia

Ludność Bułgarii - narodowości, religia, demografia

Skład ludności Bułgarii, pomimo pozornej jednorodności, ma swoje własne cechy… Według ostatniego spisu powszechnego z 1 lutego 2011 r. w Bułgarii mieszkało 7 364 570 osób. Spośród nich kobiety - ponad 51 proc., mężczyźni - ok. 49 proc., mieszkańcy wsi - 27,5%, mieszkańcy miast - 72,5%.

Od 10 lat (od 2001 do 2011) liczba mieszkańców kraju zmniejszyła się o ponad pół miliona osób. Średnie roczne tempo spadku liczby ludności wynosi około 0,7 proc. Oznacza to, że sytuacja demograficzna w Bułgarii wciąż pozostawia wiele do życzenia. W Sofii, stolicy Bułgarii, mieszka ponad 1,1 miliona ludzi. To największe miasto w kraju. Drugą co do wielkości populacją jest Płowdiw (ponad 350 tys. mieszkańców), a następnie Warna (ponad 300 tys. mieszkańców).

Pod względem składu etnicznego i religijnego populacja Bułgarii jest dość jednorodna. Największą grupą etniczną są Bułgarzy (około 85 proc. populacji). Drugą pozycję, choć z dużym marginesem, zajmują Turcy (ok. 9 proc.). Prawie 5 procent całej populacji to etniczni Romowie.

Miejscami zwartej rezydencji Turków w Bułgarii są regiony Razgrad, Kardzhali, Szumen, Tyrgowiszte, Dobricz, Silistra, Rousse i Burgas. Romowie najczęściej wolą zamieszkiwać obszary takie jak Sliven, Montana, Dobrich i Yambol.

Reszta narodowości jest bardzo słabo reprezentowana na etnicznym „krajobrazie” Bułgarii. Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Grecy, Ormianie, Rumuni, Macedończycy, Tatarzy – razem stanowią tylko 0,7 proc.

Stosunki między różnymi grupami etnicznymi rozwijają się korzystnie, nie ma konfliktów etnicznych. Przyczyny międzyetnicznej sielanki tkwią zapewne w splątanych etnicznych korzeniach samego tytułowego narodu.

Korzenie etniczne współczesnych Bułgarów są głównie słowiańskie, ale z domieszką tureckich i prawdopodobnie galijskich. Historyczni Bułgarzy (Bułgarzy) to ludzie z grupy tureckiej, imigranci z Azji. W VII wieku, między Donem a Kubanem, utworzyli państwo Wielkiej Bułgarii.

Ale pod ciosami chazarskich nomadów rozpadł się, a Bułgarzy zostali zmuszeni do zagospodarowania nowych ziem. Część z nich pod wodzą Chana Asparukha podjęła ekspansję na zachód. Oznacza to, że udała się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego do Dunaju, aby osiedlić się na tej żyznej ziemi. Tutaj w 618 r., w sojuszu z plemionami południowosłowiańskimi i trackimi, założyli nowe państwo bułgarskie. Przed zajęciem tego terytorium przez Bułgarów istniały na nim starożytne państwa Dacja i Mezja.

Z czasem nastąpiła asymilacja narodów, Bułgarzy, przyjmując język i kulturę Słowian południowych, rozpłynęli się w nich. Nawiasem mówiąc, według naukowców Dakowie i inne plemiona trackie należą do grupy galijskiej, a nie słowiańskiej. Oznacza to, że mieszanka etniczna współczesnych Bułgarów okazuje się dość wybuchowa.

W tym miejscu należy przypomnieć zdanie Michaiła Bułhakowa z powieści „Mistrz i Małgorzata”: „Pytania o krew to najtrudniejsze pytania na świecie” ... Ponieważ początkowo dominacja w państwie należała do Bułgarów - ta nazwa pozostała z nowymi ludźmi.

Ustanowienie chrześcijaństwa w 864 r. jako religii oficjalnej, wprowadzenie alfabetu słowiańskiego opracowanego przez Cyryla i Metodego przyczyniło się do zjednoczenia etnicznego ludów na ziemi prawosławnej. Na początku XX wieku Bułgarzy walczący o wyzwolenie spod jarzma tureckiego pozycjonowali się wyłącznie jako Słowianie. Chociaż nadal noszą nazwę „Bułgarzy” delegowaną im przez arystokrację bułgarską.

Bułgaria jest krajem dość religijnym, ponad 99 procent ludności uważa się za wierzących. Nie ma tu zwyczaju wstydzić się uczuć religijnych, w kościołach i klasztorach jest wielu młodych ludzi. Przedstawiciele różnych wyznań religijnych dogadują się ze sobą pokojowo. 84 procent wierzących w Bułgarii to prawosławni, 12 procent to muzułmanie, 2 procent to katolicy.

Pod względem średniej długości życia Bułgaria całkiem nieźle wypada na tle europejskim. Kobiety żyją średnio 77 lat, mężczyźni 70 lat. W kraju jest ok. 25 proc. osób w wieku emerytalnym, a ponad 13 proc. młodych ludzi poniżej 20. roku życia. Wskaźnik urodzeń, według statystyk, przewyższa śmiertelność (12 noworodków na tysiąc osób wobec 11,3 zgonów).

W ostatnich latach obserwuje się tendencję do wzrostu populacji ze względu na czynniki naturalne. Państwo wspiera rodziny wielodzietne i promuje tradycyjne wartości rodzinne.

Demografia wyraźnie pogłębia fale migracji z kraju. Tylko na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku około 40 tysięcy etnicznych Turków przeniosło się do swojej historycznej ojczyzny. Odpływy grup etnicznych miały miejsce w latach 80. i 90., choć nie na taką skalę.

W chwili obecnej od 2007 roku Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej i aktywnie rozwija swój potencjał turystyczny, ponieważ jest właścicielem wspaniałych zasobów naturalnych - morza, lasów, gór. Pod tym względem kraj zyskuje prestiżową pozycję jako jedna z najpopularniejszych destynacji w dziedzinie plażowania i narciarstwa.  W ciągu ostatnich 20 - 25 lat populację kraju aktywnie powiększali imigranci z Ukrainy, Anglii, Niemiec, Rosji, Polski i innych krajów, którzy dzięki naturalnym darom przyrodniczym przenoszą się na stałe do Bułgarii.

Autorstwo: bulgariastreet.pl