Nie pobieramy prowizji od kupującego! Załatwiamy wszystkie formalności przy zakupie!
Wyszukiwanie nieruchomości

Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia?

miasto w bulgarii

Podpowiadamy, czy warto kupić lokal inwestycyjny w Bułgarii i na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania. Lokowanie kapitału w nieruchomościach to doskonały sposób na jego pomnożenie, bo zwrot z takiej inwestycji jest dużo większy niż z lokat bankowych. Polacy coraz chętniej szukają też takich okazji za granicą. Inwestorzy za szczególnie atrakcyjne uważają nieruchomości w Bułgarii, gdzie apartamenty i mieszkania w nadmorskich kurortach mają porównywalne, a często niższe ceny od tych nad Bałtykiem.

Atutem jest także klimat tego kraju, gwarantujący słoneczną pogodę, co nie jest możliwe nad polskim morzem. Sezon turystyczny może tu trwać od wiosny do jesieni, cały czas zapewniając wspaniałą aurę. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza wynosi około 27ºC, a wody powyżej 20ºC. Wszystko to sprawia, że chętnych do skorzystania z wypoczynku nad Morzem Czarnym nie brakuje, a co za tym idzie mieszkania w Bułgarii do wynajęcia, cieszą się dużym popytem.

Ile kosztuje mieszkanie w Bułgarii?

Nieruchomości w Bułgarii nad morzem na sprzedaż są często tańsze niż w Polsce. Inwestor z mniejszym kapitałem może stać się właścicielem niewielkiego, umeblowanego i od razu gotowego do wynajmu mieszkania typu studio już za 15 000 euro, czyli około 70 000 zł. Warto podkreślić, że tego typu tanie apartamenty w Bułgarii najczęściej zlokalizowane są w zamkniętych kompleksach wypoczynkowych z dodatkowymi atrakcjami i udogodnieniami dla wypoczywających osób, takimi jak: basen, sala fitness, bar, leżaki, plac zabaw dla dzieci, sklepy, parking strzeżony, recepcja i całodobowa ochrona. Mają więc całą infrastrukturę, która sprawia, że ich wynajęcie jest ułatwione.

Oczywiście możliwy jest tam również zakup mieszkania o większej powierzchni z dwoma lub kilkoma pokojami. Najtańsze dwupokojowe mieszkanie w kompleksie można nabyć już od 56 000 euro, co w przeliczeniu daje około 260 000 zł. Najdroższe są w Bułgarii apartamenty z widokiem na morze, które są też najchętniej wybierane do wynajęcia przez turystów. Lokal typu studio może tu kosztować od 30 000 euro, czyli około 140 000 zł, apartament z jedną sypialnią od 40 000 euro (około 185 000 zł), natomiast kilkupokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 100 m2 od 93 000 euro (około 400 000 zł). Jak widać, są to bardzo atrakcyjne dla inwestorów ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w Bułgarii standardowo sprzedaje się mieszkania wraz z umeblowaniem i pełnym wyposażeniem, więc odchodzą koszty ich zakupu.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Wynajem nieruchomości w Bułgarii to okazja do czerpania dodatkowych dochodów pasywnych. Aby jednak zapewnić sobie duże obłożenie, należy zadbać o dwie ważne kwestie. Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania?

Po pierwsze warto wybrać takie, które jest położone w nadmorskim albo górskim kurorcie, co gwarantuje duży przepływ turystów w sezonie. W górach trwa on praktycznie cały rok, a jeśli dodatkowo mieszkanie jest zlokalizowane w pobliżu uzdrowiska lub źródeł mineralnych, można mieć pewność, że będzie stale wynajęte.

Drugą ważną kwestią jest decyzja czy inwestor będzie się zajmował wynajmowaniem osobiście, czy komuś to zleci. Warto rozważyć drugą z tych opcji, gdyż nie trzeba wtedy przebywać osobiście w kraju. Dobrym rozwiązaniem jest kupno mieszkania w Bułgarii we wspomnianym wyżej kompleksie mieszkalnym, którego zarządcy oferują dodatkowo takie usługi. Doskonale wiedzą, na co uważać przy wynajmie mieszkania i w trakcie nieobecności właściciela wyszukują najemców oraz zajmują się ich zakwaterowaniem. Dbają również o porządek i sprzątanie mieszkania między kolejnymi wynajmami. Usługa ta jest odpłatna, ale jej koszt w skali roku nie jest duży, zwłaszcza biorąc pod uwagę zyski z wynajmu i brak konieczności osobistego zajmowania się tą kwestią.

Ile można zarobić na mieszkaniu do wynajęcia w Bułgarii?

Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości w Bułgarii zależy od wielu czynników, m.in.: obłożenia lokalu, jego ceny czy położenia. Podobnie jak w innych krajach jest ona wyższa z mieszkań położonych w nadmorskich kurortach niż w dużych miastach. Uśredniając, można powiedzieć, że wynosi ponad 5% rocznie.

Wynika z tego, że mieszkanie do wynajęcia w Bułgarii to dobra inwestycja. Jej dodatkową zaletą jest też możliwość osobistego darmowego wypoczynku lub nawet dłuższego pobytu poza sezonem.

Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia jako inwestycję?

Jeśli interesuje Cię kupno mieszkania w Bułgarii, skorzystaj z usług Bulgaria Street! Jesteśmy doświadczoną agencją pośrednictwa sprzedaży, obecną na rynku już ponad 15 lat. Mamy ogromną ofertę na mieszkania w Bułgarii z rynku wtórnego i pierwotnego, zlokalizowane we wszystkich kurortach kraju. Ich zdjęcia i opisy możesz obejrzeć na naszej stronie internetowej. Oprócz tego oferujemy: nieruchomości w Bułgarii w górach, domy w Bułgarii, działki na sprzedaż w Bułgarii, nieruchomości komercyjne w Bułgarii czy nieruchomości od dewelopera w Bułgarii. Zapraszamy!